Makaleler

Reçetesiz Akne Tedavi İlaçları Hayatınızı Tehdit Edebilir!

 

Reçetesiz Akne Tedavi İlaçları Hayatınızı Tehdit Edebilir !

Benzoyl peroksit veya salisilik asit içeren akne ilaçları, ciddi ve hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlara ve irritasyona (kaşıntı, kızarıklık ve derinin kabarması vs ) neden olabiliyor. Ciddi alerjik reaksiyonlar, ilaç prospektüslerinde yazan yanma, kaşıntı, deride soyulma, kızarıklık, ve hafif şişme gibi  daha hafif zararlardan çok daha fazla zarar verebilen yan etkiler.
Uzmanlar bunlardan hastaların haberi olmadığını; bu yüzden bilgilenmeleri yanı sıra bu tür reaksiyonlar oluştukları anda ne yapacaklarını bilmenin önemli olduğunu belirtiyorlar . Neutrogena, Clean & Clear gibi değişik markalar altında  jel , losyon , yüz yıkama solüsyonu , temizleme pedleri , tonerler, ve yüz sabunları üretiliyor ve akne tedavisinde her yerde satılabilmekte .1969'dan günümüze dek Amerika Birleşik Devletlerinde 131 ciddi alerjik reaksiyon vakası bildirilmiş . Bu vakalardan %42 si birkaç dakikadan 24 saate kadar varan süre içinde gelişmiş.
Bu hayat tehdit eden ilaç reaksiyonları, boğazda sertlik, nefeste daralma, hırıltılı/ıslık şeklinde solunum, kan basıncında düşme, bayılma ve kendinden geçme belirtileri gösterebiliyor. Hastaların %44 ü  hastaneye kaldırılmış ve tadavi edilmiş. Ayrıca daha hafif formda reaksiyonlar olarak, ilaç tatbik edilmeyen bölgelerde oluşan kabarma ya da kızarıklık, gözlerde, yüzde ve dudaklarda şişme rapor edilmiş.

Kullanıcılar bu tür reçetesiz ilaçları aldıklarında, ilk önce etkilenmiş bölgeye çok  minik bir alanda sürerek ya da tatbik ederek, ilk 3 gün alerjik reaksiyonların oluşup oluşmadığını kontrol etmeli. Eğer yan etki görülmezse normal kullanımına başlanmalı.

Bunun yanı sıra eğer kişide alerjik bir bünye varsa bu ürünler tercih edilmemeli. Ürünlerin kullanımı sırasında kızarma, kaşınma gibi belirtilerde bölgeye tatbiki hemen kesilmeli; boğazda sertlik, nefeste daralma, hırıltılı/ıslık şeklinde solunum , kan basıncında düşme, bayılma ve yüz, göz, dudaklarda şişme ortaya çıkarsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı .

Kaynak: http://www.ilhanserdaroglu.com