Yüz Estetiği

Botulinum toxin enjeksiyonları

Botilinum Toxin nedir?

Botilinum Toxin, clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen bir tür nörotoksindir. Etkisini sinir-kas kavşaklarında sinir iletimini bozarak gösterir. Yani kas lifleri üzerinde geçici paraliz yaratır. Botilinum Toxin’in bu etkisi sadece kasları hareket ettiren sinirler üzerinde görülür; ağrı, dokunma ve soğuk sıcak hissi üzerinde bir etkisi yoktur. Yüzde maske benzeri bir donukluğa yol açmaz; yüz ve bakışlardaki ifadeyi değiştirmez. Ülkemizde Botilinum Toxin olarak kullanılan 2 değişik ürün var, bunlar Botilinum toxin ve Dysport.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları hangi durumlarda kullanılır?

Zaman ve yaşlanma ile yüzde oluşan çizgilenmelerin giderilmesinde kullanılır. İki kaş arasındaki kaş çatma çizgilerinin, yatay alın çizgilerinin, göz etrafındaki ışın gibi dışa doğru uzayan kazayağı çizgilenmelerinin giderilmesinde; hafif kaş düşüklüğünde; boyundaki dik ve yatay çizgilenmelerin ve bantların giderilmesinde kullanılır. El, ayak ve koltukaltının aşırı terlemelerinde (hyperhydrosis) bir tedavi metodu olarak kullanılır. Buradaki işlevi, ter bezlerine giden sinirleri geçici olarak felç edip ter üretimini azaltmaktır.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları hangi durumlarda uygulanmaz?

Hamilelikte, sistemik ya da lokal enfeksiyonlarda ve nöromüsküler hastalıklarda (myasthenia gravis, amyotrophic lateral sclerozis gibi) Botilinum Toxin kullanılmaz.

İçinde botilinum toksini bulunan kremler ve güzellik malzemeleri gerçekten işe yarar mı ve enjeksiyon sonuçlarını sağlayabilir mi ?

İçinde kırışıklık önleyici maddeler ve nörotoksinler olduğu iddia edilen tüm ürünler ve güzellik kremleri derinin sadece dış katmanlarına etkir. Deri alt tabakalarına ve hele hele deri altında bulunan ve deriyi hareket ettirerek katlanmasına, kırışmasına yol açan kaslara asla ulaşamaz. Biz botilinum enjeksiyonlarını direk kas içine yapıyoruz. İddialı olarak reklam yapan ve kullanılan bu ürünler derinizin dış görünümünü iyileştirebilir ama botilinum toksin enjeksiyonu etkisini asla yapamazlar çünkü yüz kaslarına etki edemezler.

Hangi yaşlarda Botilinum Toxin kullanılmaya başlanabilir?

Saklayacak bir çizgilenmeniz yoksa botilinum toxin kullanımına da ihtiyacınız yok demektir; tersi de doğrudur, 20’li yaşlarda bile cilt yapısına ve genetik özelliklere bağlı olarak yüzde çizgilenmeler olabilir ve botilinum toxin kullanılmaya başlanabilir. Yirmili yaşlarda başlanıp yıllarca kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Botilinum Toxin kimler tarafından uygulanabilir?

Yüz anatomisini iyi bilen ve bu eğitimi almış olan plastik cerrahi ve dermatoloji uzmanları tarafından uygulanır. Ne yazık ki son yıllarda ülkemizde bu konuda eğitimi olmayan her türlü branştan doktor ve diş hekimleri, hemşireler, hatta kuaförler bile dolgu ve nörotoxin uygulamalarını yapmaya çalışmaktadır. Hijyenik muayenehane şartlarında uygulanması gereken botilinum nörotoxini, güzellik salonlarında, estetiysen bürolarında, kuaförlerde, dolgu, botilinum günü/partilerinde uygulamak kesinlikle yanlıştır. Uygulamayı yaptıracağınız kişinin mutlaka doktor diplomasını görün ve hatta Sağlık Bakanlığı web sitesinden doktor olup olmadığını araştırın; plastik cerrahi ve dermatoloji dernekleri web sayfalarından kontrol edin.Bütün antenleriniz açık olsun ve uyanık fırsatçılara taviz vermeyin.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları ne zamandan beri kullanılmaktadır?

İlk önceleri paralitik ve spastik hastalıklarda kullanılırken, 1987 den beri kozmetik nedenlerle kullanılmaktadır. 1989 yılında FDA (American Food and Drug Administration) onayı alarak şaşılık, blefarospazm ve yarı yüz spazmlarında kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik kullanımını FDA, 2002 yılında onaylanmıştır.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları nasıl uygulanır?

Botilinum Toxin enjeksiyonu çok ince uçlu insulin enjektörleriyle yapılır. Uygulamadan önce herhangi bir anestezik madde uygulanması gerekmez. Ağrı eşiği çok düşük kişilerde 5dakikalık buz uygulaması yeterli olur

Botilinum toxin uygulaması yüzümü donmuş, hissiz ve ifadesiz bir hale getirir mi?

Nörotoxin duyu sinirlerini etkilemediği için duyuda bir kayıp olmaz yani kişi hissiz bir yüze sahip olmaz. Uygun yerlerde ve dozlarda kullanıldığında kaşlar hafif kalkarak kişiye daha çekici, genç ve ışıltılı bir yüz sağlanabilir. Fakat tecrübesiz ellerde gereksiz noktalara çok sayıda ve yüksek dozlarda uygulandığında, gerçekten şaşkın, donuk ifadeler olabilir. Bu yüzden botilinum toksin uygulamalarını bu işi iyi bilen plastik cerrahların/dermatologların yapması son derece önemli. Doğru yapılan botilinum toxin uygulamalarında yüzde radikal ifade değişikliği olmaz; kişi yine gülebilir, kızabilir, şaşkın/sürpriz ifadeyle bakabilir ve günlük yaşamdaki her türlü mimiklerini, yüzde kırışıklık olmadan sergileyebilir.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları alerji yapar mı?

Bu güne kadar botilinum toxinin alerjiye yol açtığını gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Botilinum Toxin’in etkisi ne zaman başlar ilk gün ne bekleyebilirim?

Enjeksiyondan sonra etki yavaşça 3-4 gün içinde ortaya çıkar, 2 hafta içinde maxsimum’a ulaşır. 3-4. aydan sonra Botilinum Toxin ’in etkisi azalmaya başlar, ortalama 4-6 ay içinde etkisi sona erer.

Botilinum Toxin enjeksiyonu tekrarlanabilir mi?

Yüzümüzdeki kırışıklıkların yaşlanmayla, yüzümüzdeki kasların oluşturduğu mimik hareketleri ve yer çekimiyle oluştuğu ve pek çok dış etkenin bunu hızlandırdığı bilinmektedir. Kas aktivitelerinin yavaşlatılması bu kırışıklıkların oluşumunu ve derinleşmesini engeller ya da erteler. Bu yüzden botilinum toxin enjeksiyonlarının tekrarlanması daha genç bir yüze sahip olunması açısından önemlidir. Ayrıca enjeksiyonların tekrarında, Botilinum Toxinin etki süresi uzar ( 8-12 aya kadar uzayabilir).

Botilinum Toxin enjeksiyonunu tekrarlamazsam yüzümde ne gibi değişiklikler olur?

Aslında hayatınızda pek bir değişiklik olmaz, tekrar tedaviden önceki eski yüzünüze kavuşursunuz. Yavaş yavaş kaslarınız etkinleşmeye başlar ve daha önce yok etmek, silmek ya da daha az belirgin olmasını istediğiniz iki kaş arasındaki çizgilenmeler, kaz ayağı çizgilenmeleri ve alındaki kırışıklıklar vs tekrar yüzünüze oturmaya ve belirginleşmeye başlar; kaşlarınız düşer ve daha yorgun bakan birisi haline gelirsiniz.

Botilinum Toxin Enjeksiyonları sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Enjeksiyon sonrası ilk 4 saat içersinde enjeksiyon yerinin ellenmemesi, masaj yapılmaması ve başın dik tutulması gereklidir. Aşırı mimiklerden kaçınılmasına gerek yoktur; aksine mimik yapılması botilinum toxinin daha iyi tutmasına neden olur.

Botilinum Toxin komplikasyonları nelerdir?

Alın çizgilerin giderilmesi için yapılan enjeksiyonların %1 de tek göz kapağında geçici, hafif düşüklük görülebilir. Bu 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, hafif acıma olabilir. Geçici baş ağrısı, ağız kuruluğu, yorgunluk, boyun ağrıları; göz etrafına yapılan enjeksiyonlardan sonra çift görme, göz kapağında düşme, göz kuruluğu; boyuna yapılan enjeksiyonlardan sonra nefes alma ve yutmada güçlük görülebilir. Çok düşük sayıdaki hastada, Botilinum Toxin yeterince etki gösteremeyebilir ve/veya etkisi daha kısa olabilir.