Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

50 Yaş Sonrası Saç Ekiminde Mükemmel Sonuçlar Alınabilir

50 yaş üzeri hastalarda genel olarak mükemmel sonuçlu, eksiksiz saç ekimi operasyonlarından çok, yaşa uygun, daha gerçekçi sonuçlar talep ediliyor. Hastaların bu yaşlardan sonra saç kaybının tamamen geri döndürülebilmesi; yirmili yaşlardaki durumlarının eksiksiz restorasyonu gibi bir ısrarları yok. Bu gerçekçi beklenti, ileri yaşlarda saç ekimi operasyonu yaptıran hastaların memnuniyet oranlarını artırmakta.
Erkeklerde genetik saç dökülmesi ergenlikten, 40 ve 50 li yaşlara dek herhangi bir zamanda başlayabiliyor. Erken yaşlarda başlayan saç dökülmesi tedavileri ile erkeklerde saç kayıpları kontrol altına alınabilir ve kozmetik olarak pek fazla kayıp yaşanmaz. Bazı hastalarda ise saç kaybı bir kader olarak algılanır ve yaşın getirdiği doğal bir süreç olarak kabullenilir. Fakat 50 li yaşlardan sonra kendini gösteren saç kayıplarında; insanların değişebilen global hayat şartları, kariyer ve yeni iş olanakları erkekte saç restorasyon isteği uyandırabilir. Erkek hastalarda, son yıllardaki moda trendler, sağlıklı yaşam istemi, anti aging algısı ve sosyal baskıları nedeniyle eşleri gibi genç, bakımlı  görünme isteği artmakta. Bazılarında ise sadece aynada  “kel”  görünmeme isteği ile saç ekimi yapılması gündeme gelebiliyor.
50 yaş üzeri saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların doktorları ile bazı konuları görüşmelerinde fayda var:
İlki, ileri yaşlarda olan erkeklerde saç restorasyonu kişiye uygun yapılmalı. Cerrahla görüşülerek ve saç verici sahası verimine ve sıklığına göre bir restorasyon planlanmalı. Hastanın istek ve beklentisi makul sınırlar içinde olmalı; 20 li yaşlardaki saçlarına kavuşabileceği beklentisi içinde olmamalı. İleri yaşlarda saçlarının çoğu dökülmüş olan ve verici sahasında, yani ense kısmındaki saçlarda azalma yaşayan bir olguda, belki de saç ekimi yapmamak en iyi tercih olabilir. Hasta ile görüşülerek, saç onarım sürecide tek seanslık bir operasyonla ne kadar alan kapatılabilir ve ikinci bir seans için  şansı var mıdır, bunların tartışılması çok önemli. Bunun için hasta cerraha güvenmeli ve önerilerini dikkate almalı.
İkinci konu ise yaşa uygun bir ön saç çizgisi planlaması yapılmalı ve ön kısımların hemen arkalarında estetik bir dolgunluk yaratılması için sınırlı sayıda saç greftiyle nasıl doldurulacağı dikkatlice hesaplanmalı. Bu planlama yapılırken insan gözünün, %100 sıklıktaki saçla %50 sıklık arasındaki farkı ayırt edememesi gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve “az daha çoktur” prensibi ile çalışılmalı .

55 yaş üstü kişilerde saç ekimi yapılmadan önce kullanılan warfarin, kumadin, aspirin gibi kan sulandırıcı  ilaçlar ve diabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanama diatezleri gibi kronik hastalıklar hakkında doktora detaylı bilgi verilmeli ve cerrahla bu konular tartışılmalı. Gerekirse saç ekimi birkaç küçük seans şeklinde ve daha güvenli şartlarda planlanarak yapılabilir..

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71