Botox nasıl etki eder?

Botoks, kas-sinir bileşkesi üzerine etki ederek kaslarda geçici ve kontrollü bir felç durumu yaratır. Mimik kaslarında uygulama alanının 1-2 cm çevresinde oluşan bu kontrollü felç nedeniyle mimik sırasında kaslar çalışmaz ve deride kırışıklık oluşmaz . Uzun zaman (6 aya dek) kırışmayan derideki kırışıklık izleri de yavaşça silinmeye başlar.

Botox kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırır mı?

Hayır, bazı derin kırışıklıklarda iyileşme olmasına rağmen kırışma tamamen ortadan kalkmayabilir. Derin olmayan ve yeni beliren kırışıklıklar ise zamanla yok olur. Fakat botoks yeni veya eski, yüzeyel veya derin tüm kırışıkların derinleşmesini engeller.

Neden bazı botoks uygulamaları yapay ve kötü duruyor?

Ehli olmayan ve yüz anatomisini bilmeyen kişiler, özellikle kuaför, hemşire vs tarafından botoks yapıldığında, ifadesiz yüzler, şeytan bakışlar, çarpık ağızlar ve göz kapaklarında düşme, asimetriler ortaya çıkabilir.. Botoksu nereye ve ne kadar dozda yapacağını bilen bir plastik cerrahın elinden bu tür sonuçlar çıkmaz.

Botox’un etkisi ne kadar sürer?

Botoks uygulaması etkisi yaklaşık 4-6 ay kadar sürer. Erkeklerde kaslar daha kuvvetli olduğu için botoks etkisi de daha az sürer ve hareketlenme 3-4 ayda bile başlayabilir. Bunu yanı sıra kasları zayıf olan kişilerde ve tekrarlayan botoks uygulamalarında etki 8-9 aya kadar çıkabilir. Genel olarak botoks uygulamasının 4-6 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Botox ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Botox uygulamaları etkisi geçtiğinde, yani ortalama 4-6 ayda bir tekrarlanır. Bu süre kişinin kas yapısına ve daha önce yaptırdığı botoks seans sayısına göre değişir ve uzayabilir. Botoks seansları arttıkça kas zayıflar, mimikler azalır ve daha az bir dozla aynı etki sağlanabilir.

Botox başka nerelerde kullanılır?

Plastik Cerrahide botox el, ayak tabanı ve koltukaltı terlemesini durdurmak ya da azaltmak için ve bazen de migren tedavisinde kullanılır.

Terleme için botox uygulaması nasıl yapılır?

Koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemede bu bölgelere botoks yapılarak ter bezlerinin aşırı çalışması önlenebilir. Etki süresi terleme miktarına bağlı olmakla birlikte yaklaşık 4-8 ay kadardır. Nisan mayıs aylarında yapılan botoks tüm yaz etkinliğini sürdürecektir.

Migren tedavisinde botox kullanılır mı?

Evet kullanılıyor. Bazı migren hastalarında ağrının ortaya çıktığı tetik noktalarına (ense, alın bölgesi, göz çevresi gibi) yapılan botox, ağrının hafiflemesini hatta durmasını, migren ataklarının azalmasını sağlayabilir.

Botox zararlı mıdır?

Hayır. Belirli dozlarda ve belirli bölgelerde uzman hekimlerce kullanıldığında botoksun uzun süreli kullanımlarında bir sistemik yan etkisi veya zararı görülmemiştir.

Botox uygulaması nasıl yapılır?

Çok ince iğnelerle belirli yüz noktalarına yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem öncesinde cildin lokal anestezik içeren bir krem ile uyuşturulması ağrıyı daha da azaltır.

Uygulama ne kadar sürer?

Yüz uygulamaları ve koltukaltı uygulamalarının tamamı bir kaç dakikada biter ve hemen günlük yaşama dönülebilir.

Botoksun yaş sınırı var mı?

Aslında yoktur. Kırışıklık oluşmaya başlamışsa, kişinin mimik  yoğunluğuna ve kas kuvvetine bağlı olarak çok genç yaşlarda, 18 yaşında bile botoks yapılmaya başlanabilir. Botoks tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek gereksiz.

Botoks yaptırıldığında yüz ifadesi kaybolur mu?

Hayır, ehli ellerde yapılan uygulama sonrasında yüz ifadesinde bir değişiklik olmayacaktır. Botox, mimikleriniz ile oluşan kırışıklıkların hafifletilmesi için kullanılan bir yöntemdir, mimiklerinizi yok etmez.

Uygulama öncesinde neler yapılmalıdır?

Botox öncesinde aspirin, E vitamini , ginseng, gingko biloba gibi kanamayı artırıcı ilaçların kesilmesi iyi olur.

Uygulama sonrasında neler yapılmalıdır?

Uygulama sonrası yüzüstü 1 gece yatılmaması, enjekte dilen bölgelerin ovuşturulmaması, masaj yapılmaması önemli .

Botoksun bir risk var mı?

Botoks uygulamalarının bir riski yoktur fakat hamilelere uygulanması uygun değildir. Uygulama sonrası iğne giriş yerlerinde bazen birkaç gün içinde geçen morarma oluşabilir. Botox uygulaması, tümör, kanser yapmaz. Uygulamanın kendisi alışkanlık , bağımlılık yaratmaz. Botoks kaslarınızı eritmez sadece geçici olarak durdurmaya yarar. Bu tür şehir efsanelerine inanmamak gerekir. Ama ehli olamayan kişiler kuaför, pastacı , hemşire, sağlık teknisyeni, komşunuz vs yaparsa donuk veya çarpılmış bir surat ortaya çıkabilir!

Botox’un etkisi geçince yüz daha mı kötü bir hal alır?

Hayır. Botox etkisi geçtiğinde göreceğiniz yüz, uygulama öncesi yüzünüzdür. Daha kötü bir hal alması olası değildir. Botoks uygulamalarına devam edildiğinde yüzünüzde daha pırıltılı, daha az kırışık, sağlıklı ve genç bir bakış elde edilir ki uygulama sonlandırılsa da bu etki uzun süre devam edecektir. Düzenli botoks yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.

Botox dolgu amacı ile kullanılır mı?

Hayır. Hastalar tarafından çok karıştırılsa da botoksun dolgunlaştırma özelliği yoktur.

Botox yılan zehiri midir?

Hayır, Botox yılan zehiri değildir; bir bakteri (Clostridium botulinum ) toksinidir.

Botoks fiyatı nedir?

Botoks fiyatları uygulanan miktara ve yapılan bölge sayısına göre değişir. Web sitelerinde ve internette fiyat belirtmek yasal değildir. 0216 445 00 45 no’lu telefondan bizi arayarak Botox fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.