Erkek tipi saç dökülmesi, androjen hormonların normal seviyelerde olduğu kalıtsal bir durumdur. Genetik olarak geçiş anne ya da baba tarafından olabilir. Başlangıç yaşı, oranı , şiddeti ve dökülme şekli önceden belirlenemez. Saç dökülmesi yaşlanma ile birlikte artar. Erkelerde saç dökülme başlangıcı genellikle ergenliktir ve 40-50’li yaşlara dek dökülme devam edebilir. Androjenetik alopesi olarak da adlandırılan erkek tipi saç dökülmesi, erkek akrabalarda varsa görülme ihtimali yüksek demektir.

Dr. Norwood tarafından 1975 tarihinde ortaya koyulan saç dökülmesi paternleri halen günümüzde en çok kullanılan ve rağbet gören saç dökülme klasifikasyonudur. Burada saçlarda yan kısımlarda (şakak bölgesinde) yavaş yavaş başlayan açılmaya tepe bölgesindeki incelme ve dökülme eşlik eder; sonuçta tüm tepe, üst ve ön bölgeleri kapsayan bir açılma süreci şematize edilmiştir:

 

Erkek Tipi Alopeside Norwood Sınıflaması

 

Norwood Sınıflamasında Tip A Varyasyonlu Dökülme Şekli

Norwood  klasifikasyonu  tip A varyasyonunda  ise tepe kısmında dökülme, klasik tip dökülmeye göre daha azdır. Saç dökülmesi  önden arkaya doğru ilerler, arada yani tepe ve ön kısım arasında incelmiş saçlardan oluşan bir taç bölgesi  yoktur. Bu tip dökülmeler toplumda daha seyrek görülürler .