Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Amerika birleşik devletlerinde ve ülkemizde son yıllarda meme kanseri nedeniyle yapılan operasyonlar sonrasında memede kalan izlerinin giderilmesi için dövme kullanılmaya başlandı. Ayrıca çıkarılan meme başını uygun büyüklükte ve renginde tekrar simüle etmek için de tatauaj kullanılıyor. Meme başındaki 5 cm genişliğindeki koyu renkli alanın, bazı durumlarda operasyon sırasında kanserli dokuyla beraber çıkarılması gerekebiliyor. Bu durumda hastalar banyo yaparken ya da her sabah üstlerini giyerken kanseri hatırlatan bu izleri ve memelerindeki bu kaybı görmeleri psikolojilerini bozabiliyor. Bu durumu düzeltmek için tatuaj yapılarak izlerin renklendirilmesi ve meme başı yapılması onları son derece rahatlatıyor ve günlük yaşama adaptasyonlarını sağlıyor. 2010 lu yılları başında plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları hastanelerde bu işi yapan dövmecilerle fazla işbirliğine gitmiyorlar ve daha çok basit kamuflajlar kullanılıyordu. Meme başı repigmentasyonuyla simüle edilmeye başlandıktan sonra kadınlar operasyon sonrası çok daha doğal görünüyorlar ve bu da onları konforlu bir yaşama kavuşturuyor.
Amerika Birleşik Devletlerinde her meme başı dövmesi için yaklaşık 250 dolar para talep ediliyor ve bu işlem tek meme için yaklaşık 30-45 dakika sürüyor. Her iki memeye dövme yaptırma maliyeti, istenilen işin karmaşık ya da basitliğine bağlı olarak 800 dolara kadar çıkabiliyor. Ayrıca bu amaçla The Pink Ink Fund adı altında bir finansal yardım kampanyası da başlatılmış durumda . Kar amacı gütmeyen bu organizasyonda, meme kanseri sonrasında mastektomi (memenin tamamının ya da bir kısmının operasyonla çıkarılması) ve meme yapılandırılması operasyonları geçiren ve yardıma ihtiyaç duyan kadınlara destek amaçlanmakta. Pay pal ödeme sistemi ya da “mailing order” şeklinde geçici parasal yardım, hastaların eğitimine destek sağlıyor. Meme kanserinin tüm dünyada daha da yaygınlaşması ve artması nedeniyle her geçen gün daha genç hastalar bu ihtiyaçları nedeniyle dövmecilere başvuruyor ve yardım arıyor. 3 boyutlu meme tatuajı ya da resimde görebileceğiniz şekilde çok yaratıcı süslemeler ve desenlerle kadın mememesindeki kusurlar ve izler kapatılabiliyor.
Dövmeler sadece memedeki kanser operasyonu izlerini kapatılması için değil; zaman zaman kadın tipi saç dökülmesine bağlı durumlarda da saç kaybını kamufle etmek için de kullanılmakta: Kafa derisine çeşitli desenler, rengarenk çiçek çizimleri vs yaparak ya da mikropigmentasyonla saç simülasyonu yaparak kadınlar yıllardır giymek zorunda oldukları peruklarını atabiliyor ve dövmeli kafa derilerini zevkle sergileyebiliyorlar .

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71