Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç Ekimi Ve Bir Tabu Hakkında Gerçekler.

Saç dökülmesi  tüm dünyada milyonlarca kadını etkilemektedir. Fakat kadınlar genellikle bu konudan bahsetmez ya da konuşmak istemezler. Meseleyi tamamen erkek odaklı bir problem olarak görmeleri, bu konuda son yıllarda yapılan önemli tedavileri, heyecan verici gelişmeleri ve yenilikleri de gözden kaçırmalarına yol açıyor. Genellikle kadınlar kendi aralarında “her şeyi” konuşsalar da laf dönüp dolaşıp bir türlü saç dökülmelerine ve incelmesine gelmez. Yani ortada bir “soru sormama ve konuyu konuşmama/derdini anlatmama”, bir saklama ve reddediş durumu vardır.

Kadınların yaklaşık %15 i hayatları boyunca bir dönem saç dökülmesinden ve incelmelerinden şikayetçidir.Bu oran son yıllarda artmaktadır. Çünkü  kalıcı düzleştirici saç uygulamaları (brezilya ve Japon fönleri gibi ), günlük saç fönleri, hormonal tedaviler, saç rengi açma veya koyulaştırma işlemleri gibi uygulamalar saçların doğal dokunuşunu, karakterini ve sitilini bozabilmekte ve saçlara zarar verebilmektedir.Tüm bu duruma rağmen kadınların büyük bir çoğunluğu saç dökülmesini bir erkek problemi olarak görür ve tabu gibi konuşmaktan bile çekinir. Değişik saç stilleriyle dökülme ve kayıp alanları örtmeye çalışır.

Kadınlarda en sık görülen dökülme şekli “androjenetik alopesi” yani erkek tipi dökülmedir. Bu tür dökülmelerde tipik olarak üst kısımlarda ve saç ön çizgisinde yer alan saçlarda incelme göze çarpar. Bu durum tüm kadın nüfusun yaklaşık olarak 1/3 ünü etkiler ve menapoz sonrasında daha etkili bir hale gelir.Komple saç dökülmesi, kellik durumu yada etkilenen yama tarzında kel bir alan, kadın tipi saç dökülmelerinde görülmez (erkeklerde ön kısım ve tepedeki saçlar etkilenirken ense kısmında dökülme ve incelme olmaz). Yani kadınlarda yaygın olarak tüm saç tellerinde incelme/dökülme görülebilir. Ama tam saç kaybı ya da ön saç çizgisi kaybı olmaz.

Kadınlarda saç dökülme sebepleri arasında genetik yatkınlık, otoimmünite, menapoza bağlı hormonal dalgalanmalar ve değişiklikler, doğum sonrası dönem, ağır diyet uygulamaları, doğum kontrol haplarının kesilmesi gibi pek çok sebep sayılabilir. Demir eksikliği anemisinden tiroid hastalıklarına kadar pek çok hastalık ve neden arasında saç stili değişimi için alınan sık kuaförlük hizmetleri de saçlarda dökülme nedeni olabilir. Bu sebeplerin bilinmesi, tedavi şemasının belirlenmesinde  önemlidir.

Kadın tipi dökülmelerde uygulanacak tedaviler arasında, erkek tipi dökülmelerde uygulanan saç ekim yöntemleri sayılabilir.Bunları genel olarak 2 kategoride ele alabiliriz. İlki, daha önceleri sıklıkla uyguladığımız, kıl foliküllerinin bir deri adası şeklinde kesilen saçlı deriden alınmasını içeren ve operasyon sonrasında iz bırakan FUT yöntemidir.Son yıllarda popularize olan ve hiç iz bırakmayan diğer teknikse, FUE dediğimiz kıl köklerinin tek tek çıkarıldığı, kesi yapılmayan, dikiş atılmadan ve hastaya ek bir sıkıntı getirmeyen yöntemdir.Bu teknikle birlikte saç ekim sonuçları da çok tatmin edici ve mükemmele yakın sonuçlarla seyretmektedir.Kadınlarda saç dökülmesi yaygın olarak tüm saç derisinde görülür. Ense kısmında  dökülme ve incelmenin daha az olduğu durumlarda ise erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da genellikle kıl kökü verici sahası olarak ense kısmı kullanılmaktadır.Yani enseden alınan kıl kökleri daha seyrek olan üst ve tepe kısımlarına nakledilerek buralarda daha sık bir saç görüntüsü sağlanmaktadır.

Kadınlarda, saç dökülmelerinde kullanılan minoxidil etken maddesini içeren spreylerle saçların incelmesini durdurmak ve tepe kısmından saç kalınlaşmasını sağlamak mümkündür. Bu tür spreylerin yaklaşık 4 ay kadar sabah akşam kullanımıyla ciddi bir etki sağlamak olası. Otoimmün hastalıklarda tedavi olarak doktor kontrolünde  steroidler kullanılabilir ve saç dökülmeleri azaltılabilir.Lazer ışık tedavisi ile sürpriz sonuçlar alınabilmektedir. Kırmızı LED (light emitting diode ) ışık tedavilerinde saç foliküllerine giden kanlanma artırılarak saç köklerini canlandırmak da olası görünmekte. Androjenik hormonların artış görüldüğü rahatsızlıklarda,polikistik over sendromu gibi durumlarda anti androjen ilaçların kullanımı erkeklik hormonlarını bloke ederek, kadınlarda saç dökülmelerini azaltmaktadır.Bunlara ek olarak son yıllarda populer hale gelen PRP tedavisi ve mezoterapi uygulamaları ile de sürpriz sonuçlar alınabilir ve saçlarda ani ve kalıcı bir iyileşme sağlanabilir.Bu tür uygulamaların esas sıkıntısı, sonuçları hakkında bilimsel verilere sahip değiliz ve her uygulanan hastada farklı sonuçlar elde edilebilmekte.Yani tedavide bir standart henüz oluşturulamamış.

Sonuç olarak saç ekimi, saçları dökülmekte olan kadınlarda halen bir tedavi seçeneği olmakla birlikte, ense kısmındaki kıllarda incelme ve dökülme olmaması koşulu şarttır. Ayrıca otoimmun hastalıklara bağlı kadın saç dökülmelerinde saç ekimi tercih edilmemelidir.

Tüm bu bilgilerin ışığında yapılması gereken, kadında saç dökülmelerine yol açan sebepleri ortaya çıkarabilecek dikkatli bir fizik muayene ve hikaye alınması, kan tetkikleri ile hastanın taranması ve hasta için sebebe yönelik bir tedavi şemasının oluşturulmasıdır.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71