Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Kadınların en hassas olduğu konulardan biridir saç dökülmesi, her kadın parlak, gür, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak ister. Gün içerisinde kadının en etkili aksesuarı saçlarıdır. Bu yüzdendir ki kadınlar saçları konusunda daha özenli ve yaratıcıdır. Ancak korkulu rüyaları olan saç dökülmesi ile karşı karşıya iseler o zaman daha farklı çözüm yolları bulmaya çalışır ve saçlarını mevcut formlarına döndürmek isterler.

Kadınlarda saç kaybının birçok sebebi olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı genetik faktörler olmak ile birlikte stres, yaşanan rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, yanlış saç şekillendirme ürünleri, saçları sık yıkama ve yanlış tarama teknikleri en önemli sebeplerdir. Kadın bu sebeplerden bir tanesi ile karşılaştığında tepki veren saçlarını geri kazanmak için yollar arar ve farklı tedaviler uygular.
Günlük hayatlarında kadınlara zaman kazandıracak kolay çözümler olan jöle, saç düzleştirici, fon gibi saça zarar veren işlemlerden uzak durmalı ve saç köklerini yormamalıdırlar. Saçlarını sık yıkamak saçı yoran ve hücrelerin gelişimini engelleyen farklı bir faktördür. Bunların yerine saç diplerine masaj yapıp kan akışını hızlandırmak saç sağlığını arttıracak ve saçların güçlenmesine destek olacaktır.
Kadınlarda görülen genetik tip dökülmelerde her ne kadar Amerika ilaç ve besin dairesi (FDA) tarafından sadece minoxil (%2’lik formu), ilaç olarak kabul edilse de bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve finasterid tabletleri bu sıkıntıyı aşmak için kullanılmakta. Minoxil kullanmı sonucunda yaklaşık %60 kadında saç dökülmesi durmakta ve %5 kadarında saçlarda daha iyi sonuçlar alınabilmekte. Az görülen yan etkileri arasında kaşıntı, vücutta kıllanma (%8 oranında görülebilir), uygulama bölgesinde kızarıklık ve kepek oluşumu sayılabilir.
Spironolakton, bir diüretik yani vücuttaki fazla suyu böbreklerden dışarı atan bir ilaç ve saç dökülmelerinde kullanılmakta. Etki mekanizması: Kadındaki fazla olan erkeklik hormonlarına karşı hassas saç köklerindeki reseptörlere binerek salçadaki incelmeyi önler, durdurur.
Spironolakton antiandrojenik etkileri nedeniyle erkek fetüste genital anomali yapabilir ve bu yüzden HAMİLE KADINLARDA KESİNLİKLE KULLANILMAMALI.
Menapoz sonrası kadınlarda yüksek dozlarda (5mg günlük doz ) finasterid kullanıldığında saç kalınlığı ve yoğunluğunda artış rapor edilmiştir. Yine de kadınlarda kullanımı sırasında, özellikle ailede meme kanseri hikayesi olanlarda dikkat etmek ve yıllık mamografilerle takip gerekli. Bu ilaç kullanımı sırasında kan bağışı yapılmamalı ve HAMİLELİK ŞÜPHESİNDE HEMEN TERK EDİLMELİDİR.
Saçlı deride oluşan yağlanma ve kepeklenme, genetik tipte saç dökülmelerini alevlendirir ve saç kaybı için iyi bir zemin hazırlar. %2’lik ketokonazol içeren şampuanlarla seboreik dermatit tedavisi yapıldığında, saçlardaki incelmede azalma tespit edilmiş. Saç çıkarıcı ve iyileştirici etkisindeki mekanizma tam bilinmiyor ama saç dökülmelerinde medikal tedaviye eklenebilecek bir destek ürün olarak kullanılabilir.
Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi uzun ince bir yoldur ve mutlaka fotoğraflarla ve diğer testlerle takip edilmeli; her 6-12 ayda bir doktorunuza kontrole gitmeniz çok önemli.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71