Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç derilerinin içerisinde ölmüş olan deriler, saç tellerinin içerisinden dışa doğru çıkmaktadır. Bu duruma kepek denilmektedir. Bakış olarak ciddi bir durumu göstermemesine karşın cilt hastalığı olarak nitelendirilebilir. Bulaşıcı olmayan bu durum görünüm olarak rahatsız edici bir durumdur. Kepek’ in sıkıntısı asıl olarak bu durumdur. Her ne kadar da saçlarınızı temiz yıkamış olsanız da dış görünüş olarak sanki hiç yıkanmamış saçlar ortaya çıkmaktadır.

Kepek hastalığında da seviyeler bulunmaktadır. Görünüm olarak gittikçe sıklaşarak artan kepeklere çözüm yolu bulunmadığı sürece kaşıntı gibi rahatsızlıklar da vermektedir. Kepek nedenleri ve tedavileri hakkında çok çeşitli araştırmalar mevcuttur.

Kepeğin nedenleri arasında cildin kuru kalmasıdır. Gün içerisinde yeterince su tüketilmediği zamanlar cildiniz kuruyabilir. Su tüketiminin yanı sıra stres ve kaygılardan dolayı da cildinize etki etmektedir. Bu sebeplerle birlikte kepek oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Mevsimlere göre de kepek görülmektedir. Özellikle kış aylarında güneş ışıklarını yeterince alamadığınız için kepekler kış aylarında daha çok görülmektedir.

Kepeğe karşı etkili tedavi yöntemleri arasında eczaneler de veya marketler de satılan veya doktorunuzun tavsiyeleri ile şampuanlar kullanabilirsiniz. Çok çeşitli olarak şampuanlar bulunmaktadır. Her şampuan her cilde faydalı olamayabilir bu sebeple cilt doktorunuzun tavsiyelerini alabilir veya şampuanları deneyerek hangisinin daha iyi geldiğini öğrenebilirsiniz.

Saçlarınızın az yıkanmasından dolayı sağlanan saçlarda kepek oluşmaktadır. Bunun yanı sıra saçlarınızın bol şampuanla sık sık yıkanması da cildinizi tahriş edebilmektedir. Saçlarınızın yıkandığı zamanlar bol su ile iyice durulanması gerekmektedir. Saçlarınızda şampuan parçaları kalmayacak şekilde yıkanması kepeğin oluşmasını önlemektedir. Kepek oluşmaması için diğer bir önlem ise saçların şekillendirilmesin de kullanılan jöle, sprey, köpük gibi ürünlerin çok sıklıkla kullanılmamasıdır. İçerisinde kimyasal maddelerin bulunduğu bu ürünler cildinizi tahriş etmektedir. Yıkanma ile cildinizden atılması zor olan bu maddeler zaman içerisinde kuruyarak kepek oluşumuna neden olmaktadır.

Kepeklerin oluşumundan sonra kurtulma yöntemleri arasında, bitkisel olarak bazı çözümler bulunmaktadır. Bunların arasında zeytinyağı ile cilde masaj yapmanız cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Bitkisel çözümlerin yanı sıra beslenmenize de dikkat ederek kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71