Op. Dr. İlhan Serdaroğlu

Ülkemizde sağlık turizminin lokomotifi haline gelmiş olan saç ekimi bir estetik cerrahi; hatta bir noksanı tamamlama amacıyla yapıldığı için “yeniden yapılandırma” yani rekonstrüktif cerrahi operasyonudur. Saç restorasyonlarında başarılı olabilmek için cerrahın estetik bir vizyona, yetenek ve tecrübeye sahip olması gerekli. Bu operasyon, bir saç ekimi merkezinde 3-5 ay yer almış teknisyenlerin yapabileceği bir iş değildir.

Saç ekimi konusuna yoğunlaşmamın en önemli sebebi erkeklerde saç kaybının yarattığı psikolojik ve fiziksel travmayı yakından görmem oldu. Erkek için güç, yakışıklılık ve gençlik sembolü olan saçın erken kaybı, özgüven yitimine yol açar ve erkekte rahatsızlık veren bir eksiklik oluşturur. Bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olmak ve hayatlarında yeni bir sayfa açmalarını sağlamak için hastalarıma yardımcı olmaya karar verdim. Hastanın kaynaklarını ve istemlerini iyi bir planlama ile bir araya getirebilmenin; gerektiğinde hastaya, kendisine saç ekimi yapılamayacağını bildirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yani hastanın doğru bilgilendirilmesinin önemini biliyorum.

Saç ekiminde estetik ve doğal sonuçların alınabilmesi için yeterli sayıda greft çıkarılması, çok iyi bir planlama yapılması ve doğal saç çıkış yönüne göre sık ekim yapılması çok önemli. Saç ekimde beklenti bir “hayal” ya da saç ekimi sonucu “hayal kırıklığı” olmamalı. Bu nedenle, önceki hastalarımdan örnekler vererek, olabildiğince hassas bir bilgilendirmeyle hastama “ne verebileceğimi “ açıklamaya çalışıyorum. Saç ekiminin gerçeği yansıtmayan pazarlama yöntemleri ile, yetersiz ve eğitimsiz kişilerin ellerinden çıkan çok kötü sonuçlarla gölgelenmesi Türkiye’nin yurtdışındaki güvenirliği ve imajı açısından da sakıncalıdır. Saç ekimi konusunda halkımızın başvurması gereken kişiler Plastik Cerrahlardır. Lütfen ameliyatınızı başka kişilere yaptırarak ve bu tür uydurma tedavilere inanarak sağlığınızı tehlikeye atmayınız.