Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Türkiye ‘de Saç Çıkarmada Devrim Olarak Tanıtılan ve Domuz Mesanesinden Hazırlanan Saç Aşısı’nın Saç Çıkardığını Gösteren/İspatlayan Deneysel ve Klinik Araştırmalar Yoktur..

Türkiye de son dönemde ‘sihirli toz’ ‘saç çıkarmada devrim’ olarak reklamı yapılan ve ‘Saç Aşısı’ olarak tanıtılan ürün hakkında biraz bilgi verelim.

Saç Aşısı (ACell) Nedir?

Saç aşısı olarak tanıtılan ürünün gerçek adı ACell’dir; domuz mesanesi/bağırsağının iç tabakasından hazırlanan bir üründür. İlaç değil, tıbbi cihaz kategorisindedir. Temel amacı yara iyileşmesini hızlandıran bir çatı (scaffold) oluşturmasıdır. Başka bir değişle bir binanın tutucu iskeleti gibi yara iyileşmesini sağlayacak hücrelere ortam oluşturmaktadır. ACell adlı ürün tabaka/toz gibi farklı formlarda üretilmiştir. Türkiye’de ‘Saç Aşısı’ olarak pazarlanan ürün toz formu olan ACell Micromatrix’dir.

ACell Micromatrix Kullanım Alanları ve Kullanım Yöntemi:

ACell Micromatrix toz formunda olduğu için hastanın kendi kanı ile karıştırıp sıvı hale getirilip hastaların saçlı derilerine enjekte edildiği görülmektedir. Oysaki ACell’i üreten firmanın web sitesinde toz formunun kullanım şekli; yaranın üzerine uygulama yani sadece topikal uygulama olarak belirtilmiş, cilt altına herhangi bir amaca yönelik enjekte edilebileceğinden bahsedilmemiştir. Kullanım alanları içinde saç çıkarma veya saçları güçlendirme yer almamaktadır.

ACell’in kullanım alanı yaralardır: Kısmi ve tam katlı yaralar, bası yaraları, venöz ülserler, diabetik ülserler, cerrahi yaralar, travmaya bağlı yaralar vs vs gibi

Domuz ürünlerine alerjisi olan kişilerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

ACell’in Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı (FDA) Onayı Yara İyileşmesi Üzerinedir. Saç Çıkarma veya Güçlendirme ile İlgili Onayı Yoktur.

Bir ürünün ABD’de Sağlık Bakanlığı onayı alabilmesi için ürünün ilgili alanda etkinliğinin ve de güvenirliğinin ispatlanmış olması gerekmektedir. Saç ile ilgili bir etkinlik gösterilmemiştir.

ACell’in saçlı deriye enjekte edilerek saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme amacıyla yapılmış klinik veya deneysel bir çalışma bulunamamıştır.

Sonuç olarak, ne deney hayvanlarında ne de hastalarda bir çalışma ile etkinliği saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme yönünde ispatlanmamış bir ürünün hastalarda kullanılması yasal ve de etik değildir.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71