Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Toluidinler, evimizde kullandığımız siyanoakrilat yapıştırıcılarda ve saç boyalarında kullanılan bir grup kimyasalın ortak adı. Toluidinler, non hodgkin lenfoma, idrar kesesi kanseri ve bazı lösemi türlerine neden olabilen bir kansorejen madde. Avrupa birliği ülkelerinde kozmetik ürünlerin yapımında toluidin kullanılması yasak. Fakat ne yazık ki Türkiye ve A.B.D.’de satılan ticari saç boyalarında, eser miktarlarda (yani çok az da olsa)  toluidine var.

Bu kanserojen maddenin kuaförlere etkisini araştıran bir çalışma İsveç’te yapılmış. Haftalık olarak saçlara perma yapılırken ve saç boyaması sırasında bazı tür toluidin türevlerinin kuaförlere deri yoluyla geçtiği ve bu kişilerde, kanlarında olması gerekenden yüksek miktarlarda toluidin bulunduğu ıspatlanmış. Açık renk saç boyalarında da toluidin maruziyeti  aynı bulunmuş ve kişisel kullanımla alakalı bir farklılık saptanmamış. Yani bazı kötü üreticilerin halen saç boyalarında toluidin kullanmasından dolayı kuaförler va tabii ki saçlarını sıklıkla boyatan kadınlar tehdit altında.

Ayrıca brezilya fönü dediğimiz kalıcı saç düzleştirici kimyasallarda olması gereken miktarların çok üstünde formaldehit bulunuyor. Formaldehit maddesi, non hodgkin lenfoma, lösemi ve nazofarenks karsinomlarına neden olabiliyor. Bu yüzden uzmanlar kuaförlerin saç boyama , şekillendirme ve düzleştirme esnasında  mutlaka maske ve eldiven kullanmalarını şiddetle öneriyor.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71