SAÇ EKİMİ FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR, OPERASYON SONRASI BAKIM  ÜCRETLERİ NELERDİR

Hastalarımızın bize  gönderdikleri  mesajlarda en  çok  sorulan  sorulardır:  Hocam saç ektirme ücretleri ne kadar? 3000 adet saç ekimi ne kadar? 5000 greft saç ekimi ne kadar?

Burada  önemli olan  bir  merkezden  fiyat almadan  önce  hangi  merkezle görüşme  yaptığınızı  iyi araştırmanız. En iyi saç ekim merkezleri en yüksek  fiyatı  verenler  değildir.  Ama  tabii ki  en uygun saç ekim fiyatlarını veren yerlerden de  uzak  durmak, şüphe etmek  gerekli.  Özellikle  sadece teknisyenlerin, tekstil işçileri  gibi   “parça “ başına  ücret aldıkları yani operasyon başına  belirli  bir  ücret aldıkları yerlerde  saç  ekimi  fiyatları  son derece  düşük olabilir. Özellikle İstanbul saç ekimi fiyatlarını araştırırken buna dikkat edilmeli, saç ekimini kimin yaptığı, merkezde operasyona giren plastik cerrah, doktor varlığı sorgulanmalıdır.  Bu konuda size  çok pratik bir  uyarı  vermek isterim: Araştırma  yaptığınız saç  ekimi  merkezi  web  sitesinde “hakkımızda”  kısmına  özellikle dikkat edin;  eğer burada doktor  ismi  bulunmuyorsa,  “saç çekimi  uzmanı” falan kişi  tarafından kurulmuştur deniyorsa  uzak  durun.  Çünkü Saç Ekim Uzmanı” denilen arkadaş  kesinlikle  tıp  fakültesi  mezunu  değildir, teknisyendir, dikkat .

Türkiye ne yazık ki hizmet veren merkezlerin kalite farkının çok olması nedeniyle saç ekimi fiyatları konusunda oldukça kafa karıştıran bir durumda. Genel olarak  saç  ekimi fiyatları,  saç ekiminde  kullanılacak yöntem, FUE tekniğe veya FUT tekniğine göre; kişinin saç  kaybı durumu, açıklık  durumu  yani  Norwood  skalasına göre; FUE saç ekiminde  kullanılacak greft  sayısına göre; saç  ekimi  yaptıracak  kişinin beklentisine bağlı olarak vücut  kıllarından ekim  isteyip istememesine göre değişir.  Ama  saç ekimi  fiyatını  belirleyen en  önemli  nokta, işlemi yapan kişinin eğitimi, uzmanlık alanı (estetik ve plastik  cerrah, uzman doktor veya teknisyen olabilir), kliniğin/doktorun bu konudaki tecrübesidir.  Hatta saç  ekim  fiyatları  bu  operasyonun ülkemizin neresinde yapıldığına göre de değişebilir..

Günümüzde  ülkemizdeki hastanelerde ve saç ekim merkezlerinin hemen tamamında operasyonlar teknisyenler, paramedik ve  hemşireler tarafından bir  doktorun  imzası altında denetimsiz olarak yapılmakta ve bir standart  yok.  Fakat saç ekimi yaptırmak isteyen herkesin öncelikli sorusu saç ekimi fiyatları ne kadar? Fiyatlar  İstanbul’da 3500 tl- 85.000 tl  arasında değişebiliyor ve  saç ekimi  fiyatı  konusu belirlenmemiş; taban ve üst  fiyatı  hakkında belirli bir  aralık yok. Fakat  untmayın, fiyatın yüksek olması, saç ekim merkezinin iyi olduğunu anlamına gelmez.

Ne yazık ki  pek  çok merkezde operasyona bizzat giren ve sizinle ilgilenen bir doktor bulabilmeniz de pek olası değil gibi . Saç  ekimi  fiyatları  tüm dünya genelinde,  operasyonu  nerede, hangi ülkede,  ülkenin hangi  bölge ve şehrinde,  kime (gerçek  doktora mı  yoksa doktor kılıklı  teknisyene mi  yaptırdığınıza bağlı olarak ) ve uygulayan cerrahın tecrübesine göre değişmektedir. Bu  yüzden  ilk olarak  hasta,  saç  ekimi  yapacak olan  cerrahını  seçmeli  ve muayene sonrasında ücret  konusunda bilgi  almalıdır. Ayrıca saç ekimi yapılacak alanda hijyen kurallarına uyum sağlanıp sağlanmadığına dikkat edilmeli, COVİD 19  önlemleri  alnmış olmalıdır.

Ben, hocam acaba ilk  saç yıkama  ücretiniz  nedir? saç  kontrolleri  ücretli midir?  saç ekimi  sonrası  yapacağımız  işlemlerden  para alınır mı?  gibi soruları bazen  duyuyorum, üzülüyorum. Operasyon sonrası  kontrol  ve  yıkamalardan ücret alınmamalıdır. Bu yüzden saç ekimi  yaptıracağınız  yerde  dikaktli olun, sorun ve  saç ekimi sonrası gerekebilecek uygulama ve kontrolleri saç ekim fiyatlarına dahil ettiklerini  belirtirlerse, itiraz edin, ücreti  düşürün .

Hastanın bütçesine saç  ekimi  fiyatı uygun olmayabilir ama tecrübe ve verilen emek  karşılığında alınacak  sonuç açısından değerlendirildiğinde saç  ekimi  operasyonu  çok  hesaplı  ve uygun bir  işlemdir.  Zaten plastik cerrah  ve doktorların operasyona direk  müdahil olduğu,  girdiği  merkez ya da kliniklerde saç ekimi  fiyatlarının daha  yüksek olduğu  görülebilir.  Siz çok  ucuza  bu  hizmeti  vermek isteyen merkezlerde hayatınızı tehlikeye atacak, sağlığınızı bozacak  derecede zararlı işlemler yapılabilir.  Öncelikle  güvenilir  ve  başarılı  bir  saç  ekimi  merkezi  bulmalı  ve  muayene  olmalısınız. Saç  ekimi  yapacak  olan  doktor  mutlaka ISHRS (Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği) üyesi olmalı. Saç ekimi  operasyonu  geçiren kişilerin önce ve  sonrası  fotoğraflarını  görmeli,  detaylıca araştırmalı ve merkezin tecrübesi  hakkında bilgi  edinmelisiniz. Çok reklam veren merkez  saç ekimini  iyi  yapar  anlamına gelmez.

Hastalar abartılı  şekilde uygun fiyatlarla saç  ekimi  yaptırmaktan kaçınmalıdır. Türkiye, bu  standartsız  saç ekimi operasyonları nedeniyle dünyada karaborsa, “blackmarket” olarak anılır bir ülke haline geldi ne yazık ki. Unutmayalım ki ucuz etin yahnisi olmaz; güven ve kalitenin değeri ölçülemez.