Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Kellik veya seyrek saç sorunu ile saç ekimi planlayan her kişinin en önemli sorusu işlemin başarı yüzdesi olmakla birlikte, saç ekimi sonrası ağrı, acı olur mu, süreç nasıl işler merak edilen bir diğer konudur. Saç ekimi her ne kadar estetik bir uygulama olarak algılansa da temelinde cerrahi bir operasyondur. Bu sebeple bu tür operasyonlara has bir takım komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Çoğunlukla öngörü dâhilinde olan ve hafif atlatılan baş ağrısı, kızarıklık, ödem, kaşıntı ve hatta saç dökülmesi gibi komplikasyonlar bu işlemin yan etkisi olarak sıklıkla görülür.

Saç ekimi uygulamalarında baş ağrısı ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kafa derisi üzerinde yapılan çalışmadan kaynaklı travma tik dokunuşlar arpının temelini oluşturur. Genellikle operasyonu takip eden bir istirahatle atlatılması mümkün olmasına rağmen, kimi zaman ağrı kesicilerle desteklenmesi gereken şiddet ve süreye ulaşmaktadır.

İşleme bağlı travmanın bir diğer komplikasyonu da minik şişlikler olarak kendini gösteren ödemlerdir. Uygulamanın yapıldığı bölgeye bağlı seyreden ve kimi zaman gözaltlarına vuran bu şişliklerde operasyon sonrası kendiliğinden inmektedir. Uzun sürmesi halinde ödemin inmesine yardımcı olacak medikal desteklerle müdahale edilmesi sürecin atlatılmasını hızlandırır.

Yaralar, kızarıklıklar ve bu açıklıklar çevresinde gelişen enfeksiyonlarda sürecin bir diğer yan etkisidir. Hem don ör saçların tek tek alındığı FUE tekniğinde hem de deri ile birlikte alındığı FUT tekniğinde alım bölgesinde iyileşmeyi sürecine muhtaç tahriş bölgesi veya yaralar olmaktadır. Özellikle FUT tekniğinde ince bir şerit halinde alınan saçlı derinin ardında bıraktığı bölge yara temelli komplikasyonun en başlamasıdır. Bununla beraber FUE tekniğinde de hem donör alınan hem de ekilen bölge de minik kızarıklıklar ve tahrişler öngörü dâhilindedir. Çoğunlukla beklenti dahilinde olmasa da enfeksiyon riski göz önünde bulundurulmalıdır. İyileşme kaydetmeyen veya yavaş iyileştiği gözlemlenen yaralar için doktor görüşü alınmakta ve antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

İşlemin amacının tersine görülse de ekim yapılan bölgelerde saç dökülmesi veya seyrelmesi de rastlanıla gelen bir diğer durumdur. Bu dökülme yeni ekilen saçlarda değil, var olan eski saçlarda olmaktadır. Yine beklenti dâhilindeki bu dökülme çoğunlukla geçici olmakta ve operasyonu takip eden bir kaç ay içerisinde bu bölgede çıkan doğal saçlarla kendini onarmaktadır. Bütün bu saç ekimi sonrası ağrı ve acı verici komplikasyonlar kendi iyileşme süreci ile hafif ve çoğunlukla müdahalesiz atlatılan durumlar olmakla birlikte, alışılagelmedik bir tecrübe halinde kesinlikle uzman hekimlere müracaat ve onların denetiminde tedavi en sağlıklı yöntemdir.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71