Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç ekimi son yıllarda erkekler tarafından en çok tercih edilen ve sonuçları itibariyle yüz güldüren cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde başarıyla uygulanan bu cerrahi işleme yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve yabancı ülke vatandaşları da büyük ilgi göstermektedir. Birkaç saat içinde kişiler kendilerine ait hiçbir bakım gerektirmeyen ve ömür boyu dökülmeyecek canlı saçlara kavuşabilmektedir. Saç ekimlerinde daha sonraki dönemlerde sıklaştırma işlemi  için de başvurular olmakta ve tarafımızdan başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Önceki  yıllarda saç ekiminde daha çok tercih edilen yöntem  FUT yöntemiydi. Bu teknikte saçlı deri iki kulak arasındaki ense bölgesinden çıkarılıyor ve saç greftleri masa üzerinde bistüriler yardımıyla kesilerek hazırlanıyordu. Çıkarılan kısmın tamiri ve ensede boş alan kalmaması için de o bölge cerrah tarafından dikişle kapatılmaktaydı. Bu yüzden özellikle operasyon sonrası birkaç gün sürebilen ağrılar, dikiş alınması, dikiş hattı üst kısmında tepeye doğru oluşan hissizlik görülebiliyordu.  İyileşmesi için 6-12 ay geçmesi gereken dokunma duyusunun azalması yada artması  gibi şikayetlerle karşılaşıyorduk. En önemlisi de operasyon sonrasında kişiye göre değişebilen oranlarda ense bölgesinde yara izi kalması ve kısa saç kesimlerinde bunların görünür olmasıydı. Bu yüzden hastalarımız yaz aylarında saçlarını kısa kestiremiyorlardı. Bu tekniğin bir başka dezavantajı da elde edilecek greft sayısının alınan saçlı deri şeridinin  büyüklüğüne bağlı olmasıydı. Yani ne kadar büyük bir şerit çıkarılırsa o kadar greft ve saç kökü elde edilebiliyordu. Bu sayılar kişiden kişiye saçın sıklığına ve deri gevşekliğine göre değişim gösterse de genellikle belli rakamların (1500-2300 greft) üzerine çıkmak olanaksızdı.

FUE yöntemi

2002 yılında Amerika’da popularize olan ve bizim tarafımızdan da yıllardır başarıyla uyguladığımız bir yöntem olan  FUE  tekniğinde ise artık saç köklerini almak için bir deri parçası çıkarmak zorunda değiliz. Burada saç folikülleri mikromotor yardımı ve 0.6-0.8 milimetrelik ince “punch” uçlarıyla tek tek çıkarılmakta. İki gün içinde kendiliğinden kapanan bu minik delikler sayesinde artık hastalarımızda iz kalmıyor ve dikiş kullanmamız gerekmiyor. Kesi yapılmadığı için de hissiz ve ağrılı bir dönem söz konusu değil. Neredeyse tamamen kansız gerçekleşen bu operasyon için ameliyatsız saç ekimi diyebiliriz.

Fue yöntemindeki en önemli fark ise greft sayılarının klasik Fut yöntemine oranla iki üç misli artmış olması. Fue yönteminde çok daha geniş bir alanda çalışma yapılabildiğinden ve tecrübeli ellerde çok sık giriş yapılarak greftler çıkarılabildiğinden yaklaşık tek seansta 2500-4500 greft alınabilmektedir. Daha önceki teknikle mukayese edilemeyecek denli büyük bir rakamdır bu.

Bu teknik biz cerrahlara özetle ne sağladı? Şöyle açıklamak gerekl i bence: Hasta memnuniyeti ve mutluluğunda %100 artış! 4-6 ay sonra yada bir yıl sonra karşıma tekrar oturan hastamın özgüvenindeki artış, bunun göz bebeklerindeki ışıltıya ve beden diline yansıması hatta giyim kuşamındaki değişiklik bizim için en büyük gurur ve övünç vesilesi.

Kime operasyon yaptıralım?

İlk olarak ekim düşünen kişilerin etraflarında var olan saç ekimi yaptırmış insanlarla konuşmaları, ekim sonucunu görmeleri ve önerilerini almaları gerekir. Son zamanlarda internet, gazete ve televizyon yayınları aracılığı ile birçok merkez saç ekimi konusunda reklam bombardımanı ve dezenformasyon yapmaktadır.  Unutulmamalıdır ki en çok parası olan ve en çok reklamı veren kişi yada kurum, o işi en iyi yapıyor anlamına gelmez. Bu işi yaptıracak kişilerin tecrübeli  yerlere yönelmeleri önemli. Çünkü saç ekimi göründüğü kadar basit bir işlem değil. Uzun süren tecrübeler ve yıllar sonucu elde edilen deneyimle ancak mükemmel saç ekimi yapılabilir. Aksi takdirde bizim sık sık karşılaştığımız seyrek ve doğal olmayan, kişiyi utandıran saç ekimi sonuçları kaçınılmaz.

Ülkemizde saç ekimi yapmaya yetkili kişiler Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları ve dermatologlar. Saç ekimi görüşmesi için gidilen merkez ya da hastanede bir Plastik Cerrahla görüşmeniz ve ondan bilgi almanız çok önemli. Sizi kurumların sekreterleri ya da genel koordinatörleri bilgilendirmemeli, konunun uzmanı ve o işi uygulayacak cerrahın bilgilendirmesi gerekli. Çünkü saç ekimi diğer operasyonlar gibi ciddi bir cerrahi işlem. Nasıl ki burun ya da karın estetiği cerrahisi yapılmadan önce bir plastik cerrahla muhatap olunuyor ve bu kişi sizin ameliyatınızı yapıyorsa aynı hassasiyeti saç ekiminde de göstermek şart. İnternette  saç ekimi yapılan pek çok merkezin sitesi var benim saç ekimi yaptıracak olan kişilere naçizane önerim, bu sitelerin “hakkımızda” kısımlarına girmeleri ve muhatap kabul edebilecekleri bir plastik cerrahın ismi var mı yok mu bunu araştırmaları. “Merkezimizde uzman kadro ve tecrübeli ekiple saç ekimi yapılır” gibi yuvarlak ve okuyucuyu tatmin etmeyen yazılara hastalarımız lütfen itibar etmesinler.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71