Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra ekim sonucunu korumak için yapılacak en önemli şey, ilk 15 gün ekim alanını gelebilecek darbelerden korumak ve saç köklerinin zarar görmesine engel olmak.

Aksam yatarken saç kökleriniz yatağın başına, yorgana ya da yastığa değmemeli ve zarar görmemeli. Sırtüstü şekilde saç kökü alımı yapılan bölge üzerine de yatabilirsiniz. İlk birkaç gün ensenizi dolduracak basit bir şişme yastıkla oturur vaziyette bir koltukta uyumanız daha da iyi olacaktır. Yüzükoyun yatmanız, ekim alanının yastıkla temas edebilme ve ödem riskini artırdığı için iki hafta boyunca önerilmez.

İlk 10 gün boyunca önü açık giysilerin giyilmesi tercih edilmeli (gömlek, hırka, fermuarlı kazaklar gibi) ve kafa bölgesinden t-shirt, boğazlı/balıkçı yaka kazak, atlet gibi dar yakalı giysiler geçirilmemelidir. Bu giysiler giyilip çıkarılırken, sürterek ekim alanına zarar verebilir.

Ev içinde, duvara asılı kombi, şofben, termosifon, aplik gibi alet ve cihazlara kafanızı çarpabilirsiniz, dikkat edin. Yere eğilip bir şey alırken açık kapı pencere, kanepe, koltuk kenarlarına dikkat. Özellikle arabaya inip binerken ve toplu taşıma araçlarında kafanızı çarpma olasılığı yüksektir ve azami özen göstermeniz gerekli.

İki hafta boyunca hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetlerine ara verilmeli; saç köklerine zarar verebilir. Ama hafif yürüyüşler hemen operasyon sonrası yapılabilir, hatta faydası vardır. Fitness ve gym salonlarına 10 gün sonra bile başlanabilir.

Kafa bölgenize darbe alacak sporlar yapıyorsanız (futbol, basketbol, tekvando, kick box, boks, güres gibi) bu aktivitelere 45 gün sonra başlamalısınız.

Ekimden 10 gün sonra, kazıtmamak şartıyla saçlar makasla kesilebilir, donör (verici) alanı düzelttilebilir. 45 gün sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir. (saç boyama, makineyle tüm kafayı kısa tıraşlama, perma vs).

Operasyondan en az 3 hafta sonrasında sigara içilmemesi çok önemli. Çünkü sigara, kan damarlarındaki kan akışını azaltarak doku beslenmesini azaltır. Operasyondan sonra ilk 3 gün alkol alınmaması iyi olacaktır.Operasyon sonrası bol su içilmesini tavsiye ediyoruz.

İki gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye yıkama yapılmamalı ve su değdirilmemelidir. İlk yıkama 2. gün yani operasyon üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılabilir. Yıkama sadece parmak uçları değecek şekilde, arkadan öne sıvazlayarak, yavaş yavaş masaj yapar gibi şampuan ve ılık suyla yapılmalı. Bol suyla durulamak önemli. Yıkama sonrasında havlu sadece bastırarak kullanılabilir ve ilk 10 gün saç kurutma makinesi ile saç ekim alanını kurutmanız tavsiye edilir.

Burada yıkama esnasında saç köklerine zarar vermeyecek şekilde nazik davranmak ve saçları yıkarken zedelememek en önemli husus.

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlarınızın çıkmaya baslaması 2,5-4 ay arasında bir süre alabilir. Bu süre zarfında ve sonrasında saçlarınızın daha hızlı çıkması ve güçlü olması için procapil ve minoxidil etken maddesi bulunan serumların kullanılması saç ekimi sonrası saç büyüme döngüsünü tetikler ve yardımcı olur.

Saç ekimi sonrası özel bir beslenme rejimi önerilmemekle beraber, saw palmetto, B vitaminleri, çinko demir, Biotin, botin, folik asit gibi belli başlı saç büyümesine yardımcı olabilecek besin maddelerinin operasyon sonrası alınması , saç büyümesini destekleyecektir.

Operasyon sonrasında, bölgenin daha çabuk kanlanması ve böylece saç köklerinin daha iyi tutması, ekilen greftlerin ve saç köklerinin en az kayıpla çıkması için ekim alanına operasyon sırası ve sonrasında 3 hafta ara ile PRP tedavisi uygulanması çok faydalı.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71