Ülkemizde saç ekimin konusunda yetkili olan cerrahlar, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarıdır. Saç ekimi görüşmelerinde mutlaka görüştüğünüz kişiye doktor olup olmadığını, hangi uzmanlık dalına sahip olduğunu sorun. “Saç ekimi uzmanı” diye kendini tanıtanlara inanmayın çünkü pek çoğu tıp fakültesini bile bitirmemiş olan anestezi teknisyenleri, hemşireler, ebeler, sağlık memurları ve hatta medikal olmayan kişiler olabilir. Mutlaka cerrahınızdan bilgi alın ve diplomasını görün. Söze değil, sağlık bakanlığı tescilli diplomalara güvenin. Saç ekimi topluma  basit bir iş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Aslında saç ekimi tecrübeli ekip çalışmasını gerektiren ve geri dönüşü olmayan, önemli bir estetik ameliyattır. Operasyon ciddiye alınmalı ve çevredeki saç ekimi yaptıran kişiler, doktorlar ve sağlık personelleri ile görüşülerek gerekirse referans sorulmalıdır.

Her hasta için ayrı planlama
Her kişi kendine has ve özeldir; saç dökülme şekli de öyle. Hastaların dökülme tipi, yaşı, saç kaybı şekli ve saç teli kalitesi göz önünde bulundurularak her hasta için ona özel bir planlama yapılmalı. Her hasta için aynı tedavi şeklini uygulamak imkansız. En önemlisi dürüst olarak hastaya alınabilecek sonuçlar örneklerle gösterilmeli, saç teli sayısı ve kalitesine göre nasıl bir başarıya ulaşılabileceği iyice anlatılmalıdır. Zaten bunun için plastik cerrahın pek çok hasta ile haşır neşir olarak tecrübelenmesi; kime, nasıl, hangi tedaviyi uygulayacağını iyi belirlemesi şarttır. Bazı hastalarda FUE saç ekimi,  bazılarında da ilaç tedavisi ve/veya PRP, mezoterapi tercih edilebilir. Bunun için hasta deneyimli bir plastik cerrah ya da dermatolog tarafından muayene edilmeli, gerekirse saç analizleri ve kan tetkikleri yapılmalıdır.

Maksimum saç/greft  sayısı  ve doğal görünüm
FUT tekniğinde olabildiğince büyük bir saçlı deri flebi alarak greft sayısını maksimize edebiliyoruz. Bunun için konusunda oldukça deneyimli bir plastik cerrah seçmek çok önemli. Çünkü maalesef deneyimsiz hatta doktor olmayan kişilerin ellerinde yapılabilecek bu tür cerrahi girişimlerden sonra telafisi mümkün olmayan doku kayıpları ve donor (verici) sahada saç kayıpları yaşanabilmektedir.

Yine FUE tekniğinde önemli olan çok deneyimli bir ekiple birlikte çalışarak maksimum greft sayısına ulaşmak ve böylece doğal sonuçlar elde etmektir. Aynı deneyimli ekibin tüm vakalara birlikte girmesi, her vakada iyi sonuçlar alınması ve sürprizlerin yaşanmaması için önemli. İyi bir saç ekimi için doğal görünümlü, santimetrekare başına 30-50 greft gibi yoğun çalışılmış ve saç teli yönleri doğal çıkışına uygun ekim yapılması gereklidir.