Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç ekimi operasyonu yapılan pek çok merkezde uygulanmakta olan saç mezoterapisi, saçların canlanması,  kuvvetlenmesi  ve tekrar kalınlaşarak dolgun ve parlak hale gelmesi için saçlı derinin orta ve derin kısımlarına çok ince ve özel  iğnelerle uygulanan bir tedavi şeklidir. İğnelerle deriye zerkedilen madde bir aminoasit, oligoelement, antioksidan, dolaşımı artırıcı, mineral ve vitamin karışımı olup saça adeta bir doping etkisi yapmakta ve metabolizmayı uyarmaktadır. Ağrısız, acısız ve yan etkisi olmayan,  tamamen vücutta bulunması gereken maddelerin takviyesine dayanan bir tedavi şeklidir.

Mezoterapide kullanılan karışımlarda belli bir standart formül yoktur. Uygulayıcı cerrahın ya da doktorun tecrübelerine göre hassas bir şekilde hazırlanan solüsyonlar her hastada farkı yanıt oluşturabilir. Ayrıca her merkezde uygulanan mezoterapi  karışımı iyi sonuç verir diye bir şey söylenemez.  Hazırlanan solüsyonlardan daha iyi sonuç almak için cerrahın deneyimine göre bazı  maddeler karışıma eklenebilir, azaltılabilir veya oranlarında değişime gidilebilir.

Mezoterapi  ile saçlı derinini kan dolaşımında bir düzelme ve saç hücrelerinin beslenmesinde artış meydana gelir. Saç dökülmeleri çok azalır ya da tamamen duru, incelmiş olan saçlar kalınlaşır, parlak ve canlı hale gelir. Saç mezoterapisi ile genetik sebeplerle dökülmüş ve tamamen çıplak hale gelmiş alanlardan saçları tekrar çıkarmak ve saçsız bir alanda saçların tekrar büyümesini sağlamak olası değildir.

Saç mezoterapisi yediden yetmişe herkese uygulanabilecek bir tedavi iken hamilelerde uygulanması sakıncalı olabilir. Tedavi sonrasında (yaklaşık 10 dakika sürmektedir) hemen normal yaşama dönülebilir ve şişme kızarıklık ya da morarma olmaz. Bizim özellikle mezoterapiden yarar gördüğünü tespit ettiğimiz hasta grubu, saç dökülmeleri  yeni  başlamış, saçları incelmiş, uzamasında problem olan yani saçın büyüme evresi olan anagen devresinde kısalma meydana gelmiş ve saç kıllarında minyatürleşmenin başladığı  hastalardır. Bu kişilerde saçlarda hızlı bir iyileşme ve canlanma, uzamasında artış mezoterapi ile mümkün olabilir.

Mezoterapi  uygulamalarında belirli bir standart yoktur ve genellikle uygulayıcı doktorun tecrübesi  ile ilişkilidir. Seans aralıkları haftalık  ya da ayda bir olabildiği gibi seans sayıları 5-15 seans arasında değişebilir. Biz genellikle  saç mezoterapisini,  genetik nedenle saçları dökülen erkek ve kadın  hastalarımızda 10 seans öneriyor  ve uyguluyoruz.   Saç dökülmesi sebebi genetikse bu  sebepleri tamamen durdurmak olanaksız olduğundan yılda 2-3 kez ya da 3-4 ayda bir  tek seans şeklinde bir destek tedavisi önerilir. Ayrıca erkek hastalarımızda genetik tipte dökülmeyi önleyebilecek ağızdan alınan “finasteride”  maddesi ve bir topikal spreyle bu tedavi desteklenmelidir. Kadınlarda görülen hastalık, stres, doğum sonrası, mevsimsel dönem ve yetersiz beslenmeye bağlı  dökülmelerde ise  10 seanslık bir uygulama sonrasında saçlar canlanmaktadır. Saç dökülmesine sebep olan durumlar tekrarlamadıkça (anemi, tiroid hastalıkları, çinko eksikliği, saç çekme hastalığı vb.) tekrar mezoterapi seansı  gerekli olmamaktadır.

Bugün  tüm saç ekim merkezlerinde kullanılan ve destek tedavisi adı altında saç çıkardığı ve saçları güçlendirdiği iddia edilen elektrostatik akım tedavileri,  plasma tedavileri yada lazer tedavilerinin saç büyümesini artırıcı  bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir değeri yoktur. Bu tedavi metodları tamamen ticari olup,  üzerlerinde yorum yapılabilecek bir süre kullanılmış, pozitif etkileri ve yan etkileri yıllarca araştırılmış ve etkinlikleri kanıtlanmış ürünler değillerdir. Uzun süren deneyimlerimiz bize saç mezoterapisinin bu adjuvan tedaviler arasında en etkili tedavi şekli olduğunu  göstermiştir.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71