Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Nasıl beslendiğimiz önemli çünkü vücut fonksiyonları ve canlılığı bu besinlere bağlı.
Saç canlılığı ve beslenmesi için yapılacak olan diyette mutlaka anti oksidanlar bulunmalı. Günlük alınan su miktarı saç sağlığı için olmazsa olmazlardan.

Yumurtada bulunan vitamin B 12, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan mineraller, demir ve çinko saç sağlığı için çok önemli. A, D, E, K vitaminleri yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunan ve yağda eriyen vitaminler. Günlük besin alımı içinde en az %10 yağ olmalı çünkü bu vitaminler saçları kuvvetlendirir parlatır ve canlandırır.
Yüksek miktarlarda et ve yağ içeren besinler, androjenik (erkeklik) hormon yapımını tetikleyerek saç dökülmelerine neden olabilir. Aynı etkiyi, hızlı insülin salınımına neden olan şekerli besinleri tükettiğimizde de görmekteyiz.

Günümüzde hızlı büyümesi için bol miktarlarda antibiyotik, sakinleştirici ilaçlar ve etlenmesi çin hormon verilen tavukların alınması da saçlar için tehlikeli. Bu tür beyaz et tüketiminde estrojen hormon benzeri etkiler görülerek, erkek çocuklarda meme dokusunda büyüme (jinekomasti ) ve kızlarda erken menstürasyon görülebiliyor. Bu tür besinlerin kullanımı saç dökülmelerini de artırabilir.

Alkol kullanımı, saç sağlığı için çok önemli olan folik asit, demir ve çinko emilimini midede azaltarak saç sağlığını olumsuz etkiler. Sigara tabii ki tüm vücut sağlığını olduğu gibi saçları da olumsuz etkiliyor. Saçları besleyen saçlı derideki kan akımı hızı ve miktarı, sigara kullanan kişilerde azalır. Çünkü sigara kan damarlarını tıkar ve büzerek daraltır. Bu durum direkt olarak saçın beslenmesi için gerekli olan besinlerin saçın köküne ulaşımını azaltır ve saçın sağlığını bozar.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71