Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Saç derisi altında kalan saç foklikülü (kökü) , saç tellerini besleyen bir depo gibi davranmaktadırlar. Saç tellerinin kalın olması saç foliküllünün boyutlarıyla ilgilidir. Boyutu etkileyen genetik etkenler yanı sıra ne kadar iyi beslendiği de çok önemli bir faktördür. Dengeli ve besleyici şekilde yapılan bir diyet sadece vücudunuza değil saçlarınıza da yararı olacaktır. Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için gereken anahtar 10 besin şu şekilde sıralayabiliriz.

Somon, omega 3 açısından zengin B12 vitamini ve demir içeren, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Kuru saç derisinin omega3 yağ asitlerine ithiyacı vardır ve eksikliğinde kuru saç derisi haricinde gözlerde donuklaşmaya neden olur.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, brokoli gibi koyu yeşil yapraklara sahip sebzeler, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri açısından zengindirler. Bu vitaminlerde sebum ( yağ bezleri salgısı) üretmek için gereklidir. Saç fol küllerinden salgılanan yağlı maddeler doğal saç bakımı etkisi yaratır.

Fasulye, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller saçlarınız için gerekli olan demir, çinko ve biotin içeren protein kaynaklı besinlerdendir. Biotin eksikliği saç kırılmalarına neden olmaktadır. Yağlı tohumlar sağlıklı ve canlı saçlara sahip olunmasını sağlayan mineraller içerir. Brezilya fındıklarında saç derisi için çok önemli olan bir mineral olan selenyum bulunmaktadır. Ceviz de saç bakımına yardımcı olan AHA ve omega 3 asitlerinden bol miktarda içermektedir.

Tavuk ve hindi eti içerdiği yüksek protein değerleri sayesinde güçlü ve canlı renklerde saçlara sahip olmanızı sağlayacaklardır. umurta, içerdiği yüksek miktarda biotin ve B12 ler sayesinde yeri doldurulamayacak bir protein kaynağıdır. Tam tahıl ürünlü ekmek ve kahvaltılık gevrekler çinko, demir ve B vitaminleri içerir. İstiridye, çok güçlü bir anti- oksidan olan çinkonun önemli bir kaynağıdır. Saçların uzamasında etkisi büyüktür.

Düşük yağlı süt ürünleri, süt ve yoğurt gibi ürünler mineral ve kalsiyum açısından oldukça zengin whey ve kazein içeren protein kaynaklarıdır.

Havuç, A vitamini açısından zengin ve saç derisi sağlığı için vazgeçilmezdir. Mutlaka öğünlerde tüketilmesi önerilir.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71