Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Günümüzde stresin birçok hastalığa neden olabileceği kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle günümüzde corona pandemisine bağlı iş kayıpları, eve bağlı kalma ve sosyal ilişkilerin durma noktasına gelmesi sonucu yoğun duygusal stres altında kalan kişilerin saçlarında zaman zaman dökülmeler meydana gelebilir. Strese bağlı dökülme tiplerinden ilki Telogen Effluvium. Kadınlarda saç dökülmesinde genetik tipten sonra en sık görülen 2. sebeptir ve stresle tetiklenebilir. Bu dökülme tipinde, normal şartlarda tüm kafa derisindeki saçların %10’u telojen fazındayken, telogen effluvium tipi dökülmede %30-%50 kadar saç telojen yani dinlenme fazına girer ve dökülmeye başlar. Günlük saç kayıp miktarı 150-700 tel olabilir.

Kronik telojen effluvium, teşhisi zor koyulan ve stresle tetiklenebilen diğer bir klinik durumdur. Saç dökülmesi stresten 2-3 ay sonra ortay çıkarak en az 6 ay devam eder. Kadınları genellikle 30-60 yaşları arasında sıkıntıya sokabilen bu durum, aniden ve belli bir sebep olmadan günde 200-700 tel saç dökülmesine neden olabilir.

Telojen effluvium 6 ay ile 6-7 yıl arasında bir sürede %90 oranında kendiliğinden geçer. Tam kellik oluşturmaz fakat şakak bölgesinde kişiden kişiye değişen oranlarda geçici bir incelmeye sebep olur.

Strese bağlı Alopesi areata, kadınlarda görülen saç dökülmelerinde en sık rastlanan üçüncü sebeptir. Başın bir bölümünde ya da birçok bölümünde, yer yer lokalize, yuvarlak para şeklinde saçın aniden dökülmesi şeklinde görülür. Skar (iz) bırakmayan, genetik kökenli otoimmun hastalıktır. Saçlar 1/3 oranında 6 ay -1 yıl arasında kendiliğinden çıkarlar. 1/3 oranında kesin kayıp yaşanabilir ve saçlar bir daha çıkmayabilir. Kafa derisindeki saçların tamamının kaybına alopesi totalis; vücuttaki tüm kılların kaybına ise alopesi universalis adı verilir.

Tabii duygusal stresin yanında dış etkenlere bağlı stres de saç kaybı yapabilir. Bunlar hava kirliliği, sağlıksız saç bakım ürünleri, şampuan ve serumlar, kalitesiz saç boyası, kurutma, kuaförlük işlemleridir ve fiziksel strese neden olurlar.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71