Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Günümüzde stresin birçok hastalığa neden olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu hastalıkların başında saç dökülmesi gelmektedir. Yoğun stres altında olan kişilerin saçlarında zaman zaman ya da sık sık dökülmeler meydana gelir. Halk arasında başın bir bölümünde ya da birçok bölümünde meydana gelen bu dökülmelere saçkıran denilmektedir. Ve kişi panikleyip, bu saç dökülme durumundan daha da çok strese girebilmektedir. Stres sonucu bunun başınıza geldiğini unutmayıp, daha sakin davranarak bu durumdan kurtulmanız mümkündür. Dermatoloji doktorunun vereceği ilaçlar saç dökülmesini durdurabilir. Saç köklerinde ciddi zararlar meydana gelmediyse kısa bir süre sonra dökülen yerlerden saç çıktığını görebilirsiniz.

Aslında böyle bir durum ile karşılaşmamak için neler yapmalıyız, en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Stres yapmayın demek evet kolay ama uygulaması zor bir durumdur. Artık günümüzde stressiz bir işin hemen hemen hiç kalmadığını düşünen milyonlarca insan vardır. Evet, işiniz çok stresli olabilir ya da hayatınızda öyle olabilir fakat stresi yönetmek sizin elinizde. Onun sizi yönetmesine izin verdiğiniz zaman iş çığırından çıkıp, dönülmez sonuçlar doğurabiliyor. Mesela kel kalabilirsiniz. Oysa başımızın üzerinde taşıdığımız saçlar görüntümüzün yüzde ellisini oluşturmaktadır. Eğer stresinizi yönetirseniz onun sizi yönetmesine izin vermezseniz çok daha sağlıklı ve mutlu bireyler haline gelirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu tarzda birçok bulgu vardır. Mesela mutlu olan daima gülen insanların çok daha yoğun saçlara sahip olduğu görülmüştür. Kişilik ve davranış şekli daha rahat olan kişilerde ise saç dökülmesinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Tabi bunun yanında dış etkenlerde önemli hava kirliliği, saç bakımı, kullandığınız şampuan ve ürünlerinde etkili olduğu bilinmektedir. Aslında bahsettiğimiz konu tam olarak her şeyi yaptığınız halde saç dökülmeniz devam ediyor ise stresin en büyük etken olduğu ile ilgili.

Strese bağlı saç dökülmesinden bahsederken sadece yoğun stres halini kastetmiyoruz. Yoğun üzüntü, aşırı sevinç durumu da stres konusu içinde yer alıyor. Çünkü böyle durumlarda da kişi stres halinde oluyor elinde olmadan. Hiçbir şey sizden önemli değil, stressiz yaşamak mümkün olmayabilir fakat az stresli bir hayat mümkündür.

CategoryGenel

© 2020 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71