Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞI
SAÇ AŞISI (EKSTRASELLÜLER MATRİKS), SAÇ KLONLAMA (KOPYALAMA) ve SAÇ EKİMİ HAKKINDA BASIN BÜLTENİ
6/3/2016
Türkiye ‘de Saç Çıkarmada Devrim Olarak  Tanıtılan ve  Domuz  Mesanesinden Hazırlanan Saç Aşısı’nın Saç Çıkardığını Gösteren/İspatlayan Deneysel ve Klinik Araştırmalar Yoktur..
Saç Klonlama ise Günümüzde En İleri Laboratuvarlarda Bile Yapılamamıştır. Saç Yapan Hücreleri Klonlayan Karaciğeri Kolaylıkla Klonlar..
Türkiye de son dönemde ‘sihirli toz’ ‘saç çıkarmada devrim’ olarak reklamı yapılan ve ‘Saç Aşısı’ olarak tanıtılan ürün hakkında ve ‘Saç Klonluyoruz’ açıklamaları hakkında toplumu bilgilendirme gereği doğmuştur.
Saç Aşısı (ACell) Nedir?
Saç aşısı olarak tanıtılan ürünün gerçek adı ACell’dir; domuz mesanesi/bağırsağının iç tabakasından hazırlanan ekstrasellüler matriksdir (porcine-derived extracellular matrix). İlaç değil, tıbbi cihaz kategorisindedir. Ürün, bazal membran ve kollajen içermektedir. Ekstrasellüler matriksin temel amacı yara iyileşmesini hızlandıran bir çatı (scaffold) oluşturmasıdır. Başka bir değişle bir binanın tutucu iskeleti gibi yara iyileşmesini sağlayacak hücrelere ortam oluşturmaktadır.  ACell adlı ürün tabaka/toz gibi farklı formlarda üretilmiştir. Türkiye’de ‘Saç Aşısı’ olarak pazarlanan ürün toz formu olan ACell Micromatrix’dir.
ACell Micromatrix Kullanım Alanları ve Kullanım Yöntemi:
ACell Micromatrix toz formunda olduğu için hastanın kendi kanı ile karıştırıp sıvı hale getirilip hastaların saçlı derilerine enjekte edildiği görülmektedir. Oysaki ACell’i üreten firmanın veb sitesinde toz formunun kullanım şekli; yaranın üzerine uygulama yanitopikal uygulama olarak belirtilmiş, başka bir değişle ciltaltına herhangi bir amaca yönelik enjekte edilebileceğinden bahsedilmemiştir. Kullanım alanları içinde saç çıkarma veya saçları güçlendirme yer almamaktadır.
https://acell.com/micromatrix/
https://acell.com/wp-content/themes/acell3.0/assets/IFUs/IFU-MM-001.0-MatriStem-MicroMatrix-IFU.pdf
ACell’in kullanım alanı yaralardır: Kısmi ve tam katlı yaralar, bası yaraları, venöz ülserler, diabetic ülserler, cerrahi yaralar, travmaya bağlı yaralar..
Kullanılmaması Gereken Alanlar (Kontraendikasyonlar):
Domuz ürünlerine allerjisi olan kişilerde
3. derece yanıklarda kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir.
ACell’in Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı (FDA) Onayı Yara İyileşmesi Üzerinedir. Saç Çıkarma veya Güçlendirme ile İlgili Onayı Yoktur (14 Tem 2015):
Bir ürünün ABD’de Sağlık Bakanlığı onayı alabilmesi için ürünün ilgili alanda etkinliğinin ve de güvenirliğinin ispatlanmış olması gerekmektedir. Saç ile ilgili bir etkinlik gösterilmemiştir.
  
https://acell.com/matristem-devices/current-indications/
https://acell.com/acell-inc-receives-new-fda-clearances-prepares-for-future-growth/
ACell’in Saçları Güçlendirdiğine İlişkin  Deneysel veya Klinik Bilimsel Çalışma Mevcut Değildir:
ACell ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar incelendiğinde deneysel çalışma olarak 92, klinik çalışma olarak 22 yayın olduğu görülmektedir.
ACell’in saçlı deriye enjekte edilerek saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme amacıyla yapılmış klinik veya deneysel bir çalışma bulunamamıştır.
https://acell.com/publications/
Sonuç olarak, ne deney hayvanlarında ne de hastalarda bir çalışma ile etkinliği saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme yönünde ispatlanmamış bir ürünün hastalarda kullanılması yasal ve de etik değidir.
Saç Klonlaması (Kopyalaması): 
Saç klonlaması ile kast edilen şey ise saç yapan hücrelerin ve de yapıların birebir aynısı üretmektir. Derinin ve de saç yapan dokuların bire bir aynısını üretmek karaciğeri kopyalamaktan daha zordur. Günümüzde laboratuvar koşullarında bile saç klonlama yapılamamıştır.  Bu şekilde yapılan haberler doğru değildir, pazarlama amaçlıdır. Halkımızın ‘Saç Klonluyoruz’ tarzındaki asparagas haberlere itibar etmemesini rica ediyoruz.. Buradaki amaç talep oluşturmak, mevcut talebi artırmak ya da fiyatı artırmaktır.
Ülkemizde sağlık turizminin lokomotifi haline gelmiş saç ekiminin bu şekilde gerçeği yansıtmayan pazarlama yöntemleri ile gölgelenmesi Türkiye’nin yurtdışındaki güvenirliği ve imajı açısından da sakıncalıdır.
Saç Ekimi Bir Cerrahi İşlemdir:
Saç ekimi konusunda halkımızın başvurması gereken kişiler Plastik Cerrahlardır. Lütfen ameliyatınızı başka kişilere yaptırarak sağlığınızı tehlikeye atmayınız.
Sağlık Bakanlığı Yetkililerini, Tabipler Birliğini, Reklam Kurulunu bu konuda inceleme yapmaya davet ediyoruz.
Saygılarımızla
TPRECD Yönetim Kurulu

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71