Open/Close Menu Saç Ekimi, İstanbul, Saç Ekim Merkezi, Saç Ektirme

Fiziksel olarak sağlıklı olmak kadar psikolojik olarak da sağlıklı olmak son dere önemlidir. İlk kez 1889 yılında görülen bu rahatsızlık, saçları tutamlar halinde koparma olarak görülmüştür. Eski yunanca bir sözlük olan trikotilomani (saç koparıyorum)anlamına gelmektedir. Trichotillomania olarak bilinen ve dürtülerin kontrol edilememesi şeklinde nitelendirilen bu hastalık özellikle bayanlarda görülmektedir. Görülme olasılığı%1-%3 olarak literatürlere geçen bu rahatsızlık, saç yolma olarak görülmektedir. Özellikle çocukluk döneminde ve ergenliğe geçişte görülen bu rahatsızlık, psikolojik nedenlere bağlı olarak yaşandığı düşünülerek, hasta psikiyatriye yönlendirilmekteydi. Hem psikiyatri hem de dermatologlar tarafından takibi yapılan bu rahatsızlık kişinin sosyal hayatını da son derece olumsuz etkilemektedir.

Tricotillomania nedir şeklinde yapılan araştırmalar dürtüleri kontrol edememe şeklinde yorumlanmıştır. Depresyona bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık TTM olarak kısaltılmıştır. Çocukluk ve ergenlik döneminde aşırı utangaçlık, kendini ifade edememek ve aşırı derecede dikkat çekmeyi istemeye bağlı bir takım nedenlerden dolayı bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu psikolojik rahatsızlığı taşıyan kişiler tüm saçını yolabildiği gibi baş kısmının belli bir noktasını hedef alarak da yolabilmektelerdir. Aynı zamanda kaş, kirpik, sakal ve hatta göbek çevresinde bulunan tüyleri dahi yolmaktalardır. Aynı zamanda bu saçları yolmakla kalmayarak, bu saçlarla uzun süre oynama ve hatta ağza alarak çiğneme gibi davranışlarda sergilemektelerdir. Bu yolma işlemine başlamadan öncesinde birey, belirli bir utangaçlık ve gerginlik yaşamaktadır. Fakat yine de saç yolmanın önüne geçememektedir. Sosyal hayatları, evlilik hayatları ve çocuklarıyla olan iletişimleri de bu sorun nedeniyle bozulan kişiler, ayrıca da bu depresyonla da uğraşmak zorunda kalmaktalardır.

Saçlarında oluşan bu kellik çevre tarafından da fark edildiği için insan ilişkileri bu nedenden dolayı bozulmaktadır. Psikologlar ve dermatologlar beraber hareket ederek bir tedavi uygulamaktadır. Bu hastalık nedeniyle peruk takmak zorunda kalanlar bile vardır. İmpuls kontrol bozuklukları olarak adlandırılmıştır. Kızlarda erkeklere oranla dört kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Ortalama görülme yaşı 17 olarak tespit edilmiştir. İradenin devre dışı bırakılması olan bu rahatsızlıkta, yolmuş olduğu saçları çiğneyerek yutanlar ilerleyen dönemlerde, bu saçların mide ve bağırsak duvarına yapışıp sertleşmesi nedeniyle taşlaşırlar. Bu da karın ağrısı, bulantı, kusma ve ağız kokusuna sebep olmaktadır. Hatta mide kanamasına dahi yol açan sonuçlar görülmektedir. Beyinde bazal gangliyonlar adındaki gri alanın bu hastalığa yol açtığı tespit edilmiştir.

CategoryGenel

© 2022 - İlhan Serdaroğlu     KVKK Hakkında Bilgilendirme     Çerez Politikası

Acil durumlar için        (0533) 611 16 71