Çene yapısı küçük ya da çene çıkıntısı yetersiz kişilerde çene ucunun ileri alınması için yapılan bir operasyondur. Burada amaç özellikle profilden bakıldığında, alın bombesi, burun, dudak ve çenenin bir uyum içinde olmasıdır. Normalde çene ucu çıkıntısı alt dudak hizasında olmalıdır. Bazı rinoplasti operasyonlarından sonra burun yapısının genel yüz yapısı ile armoni içinde olması için çene ucuna küçük bir işlemle ilerletme yapılması gereklidir. Bu, daha çekici bir kontur ve daha orantılı bir yüz yapısı için gereklidir.

Toplumda bazı kişiler, küçük ve geride çene yapılarını, “zayıf ve çekinik kişilik” gibi algılayabilmekte ve sosyal yaşamda sıkıntı duyabilmekte. Bu nedenle bu tür profil operasyonları psikolojik destek ve özgüven operasyonları gibi görmek gerekir çünkü kişinin özgüvenini ve sosyal ilişkilerini direk olarak etkileyebilir.

Operasyon nasıl uygulanır?

Çene altından ya da ağız içinden yapılan bir kesi ile kişiye uygun büyüklük ve şekildeki (yuvarlak , köşeli gibi) protez, çene ucu kemik yapısının önüne yerleştirilir.Protez kesinlikle dokunarak ve dışardan bakılarak belli olmaz. Operasyon süresi yaklaşık 1/2-1 saat kadardır. Lokal anestezi ve sedasyon altında uygulanabilir.

Operasyon sonrası dönem nasıldır?

Çene bölgesinde şişlik hafif ağrı ve morarma olabilir.Pansuman olarak hafif bir bandaj kullanılır ve 3. gün çıkarılır. Dikişler 5-7 gün sonra gün alınır.Bir hafta sonra normal yaşama dönülür.