Özellikle genç yaşta genetik nedenli saç kaybı yaşayan ve saçları incelen erkek ve kadınlar için önerilen yeni bir tedavi şekli var: G cell regenera. G cell regenera andogenetik alopesi ve diğer saç kaybı problemleriyle mücadele etmek için güvenli ve etkili bir teknik gibi görünüyor. Bu tedavide amaç, cansız saç köklerine destek olunması; zayıflayan, incelen saçların yenilmesi ve daha sağlıklı olması için ihtiyacı olan (ve kendi saç kökü ve deri dokusundan elde edilen) destek doku hücrelerini kişiye geri verebilmek. Yani bu teknikte, “kişinin kendi (otolog) hücrelerinin süspansiyonu” kullanılıyor.

Nasıl mı?

Kulak arkası bölgesindeki ince saç köklerinden punch ile 3-4 adet lokal anestezi alında alınır ve 10  dakikalık enzimatik  ve mekanik bir ayrıştırma işleminden geçirilerek özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülür ve hastaya enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bu tedavi PRP ile kombine edilerek yani PRP ile karıştırılarak saçlı deriye enjeksiyonla uygulanabilir. Yani bir nevi süper PRP tedavisi uygulanmış olur. Tüm seans için toplam süre 30 dakika.

Uygulama tek seans şeklinde yapılır (PRP gibi 3 seans tekrarına gerek yok). Uygulama sonrası saçlarda kalınlaşma ve canlanma belirtileri  2-3 ay içinde görülebilir. 2. bir seansa belki bir kaç yıl sonra, kişilerde saçlarda incelme ve dökülme devam ederse ihtiyaç duyulabiliyor. Kişinin sadece kendi  hücrelerinden elde edilen bir uygulama olduğu için yan etki söz konusu değil.

G cell regenera tedavisi, “otolog mikro greft” uygulaması, ”Autologous Micro-Grafts Procedure” olarak da biliniyor; bazı  kliniklerde “kök hücre tedavisi” olarak  da lanse edilmekte. Ama bence yanlış ve bu tedavi hakkında şunu bilmek önemli: Bu tedavi saç ekimi yerine geçmez ve dökülen yerden saç çıkarmaz. Yani  kök hücre enjekte ederek ya da regenera activa tedavisi ile dökülen ve kaybettiğiniz saçınız çıkar demek tamamen yanlış.

Son olarak  Regenera Activa, aynı zamanda saç ekimine hem hazırlık sırasında yani  saç ekimi tedavisi öncesinde ve hem de saç ekimi sırasında veya ekimden bir süre sonra da uygulanarak saç ekiminin başarısını artırıyor.