Saç ekimi operasyonu yapılan pek çok merkezde uygulanmakta olan saç mezoterapisi, saçların canlanması, kuvvetlenmesi ve tekrar kalınlaşarak dolgun ve parlak hale gelmesi için saçlı derinin orta ve derin kısımlarına çok ince ve özel iğnelerle uygulanan bir tedavi şeklidir. İğnelerle deriye zerk edilen sıvı, bir aminoasit, oligoelement, antioksidan, dolaşımı artırıcı, mineral ve vitaminlerin karışımı olup saça adeta bir doping etkisi yapmakta ve metabolizmayı uyarmaktadır. Ağrısız, acısız ve yan etkisi olmayan, tamamen vücutta bulunması gereken maddelerin takviyesine dayanan bir tedavi şeklidir.

Mezoterapide kullanılan karışımlarda belli bir standart formül yoktur. Uygulayıcı cerrahın ya da doktorun tecrübelerine göre hassas bir şekilde hazırlanan solüsyonlar her hastada farkı yanıt oluşturabilir. Ayrıca her merkezde uygulanan mezoterapi karışımı iyi sonuç verir diye bir şey söylenemez. Hazırlanan solüsyonlardan daha iyi sonuç almak için cerrahın deneyimine göre bazı maddeler karışıma eklenebilir, azaltılabilir veya oranlarında değişime gidilebilir.

Mezoterapi ile saçlı derinin kan dolaşımında düzelme ve saç hücrelerinin beslenmesinde artış meydana gelir. Saç dökülmeleri çok azalır ya da tamamen durur, incelmiş olan saçlar kalınlaşır, parlak ve canlı hale gelir. Saç mezoterapisi  ile genetik sebeplerle dökülmüş ve tamamen çıplak hale gelmiş alanlardan saçları tekrar çıkarmak yani saçsız bir alanda saçların tekrar büyümesini sağlamak olanaksız.

Saç mezoterapisi yediden yetmişe herkese uygulanabilir fakat hamilelerde uygulanması sakıncalıdır. Yaklaşık 10 dakika süren tedavi sonrasında hemen normal yaşama dönülebilir. Şişme kızarıklık ya da morarma olmaz. Özellikle mezoterapiden yarar gördüğünü tespit ettiğimiz hasta grubu, saç dökülmeleri yeni başlamış, saçları incelmiş, uzamasında problem olan yani saçın büyüme evresi olan anagen devresinde kısalma meydana gelmiş ve saç kıllarında minyatürleşmenin başladığı hastalardır. Bu kişilerde saçlarda hızlı bir iyileşme ve canlanma, uzamasında artış mezoterapi ile sağlanabilir.

Mezoterapi uygulamalarında belirli bir standart yoktur ve genellikle uygulayıcı doktorun tecrübesi ile ilişkilidir. Seans aralıkları haftalık ya da ayda bir olabildiği gibi seans sayıları 5-15 seans arasında değişebilir. Saç mezoterapisi, genetik nedenle saçları dökülen erkek ve kadın hastalarda genellikle 10 seans önerilir. Saç dökülmesi sebebi genetikse bu sebepleri tamamen durdurmak olanaksız olduğundan yılda 2-3 kez ya da 3-4 ayda bir 2-3 seans şeklinde bir destek tedavisi önerilir.

Kadınlarda görülen hastalık, stres, doğum sonrası, mevsimsel dönem ve yetersiz beslenmeye bağlı dökülmelerde ise 10 seanslık bir uygulama sonrasında saçlar canlanmaktadır. Saç dökülmesine sebep olan durumlar tekrarlamadıkça (anemi , tiroid hastalıkları, çinko eksikliği, saç çekme hastalığı vb.) tekrar mezoterapi seansı gerekli olmaz.