Sık kilo alıp verme, yer çekimi , yaşlılık, sıkılığı az olan ve yağ birikimi fazla olan bacakların iç kısımlarına yapılan liposuction işlemleri gibi sebeplerle bacak iç kısımlarında sarkmalar olabilir.Bu fazlalık deri ve yağ tabakasının alınıp bacak iç konturunun düzeltilmesi işlemlerine uyluk germe operasyonu denir.

Bacak iç kısımlarında sarkıklığa eşlik eden aşırı bir yağlanma varsa bu durumlarda agresif liposuction uygulamaları sarkmayı daha da artırabilir.Her operasyonda olduğu gibi uyluk germe operasyonlarında da hasta -cerrah arasında yapılan görüşmede hasta beklentisinin doğru ortaya koyulması önemlidir.

Operasyon nasıl yapılmaktadır?

Uyluk germe , genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılan bir işlemdir.Ortalama 3-3.5 saat süren bir operasyondan sonra hasta ertesi gün hastaneden taburcu edilebilir. Bu operasyonda bacak iç kısmına yapılan kesi ile fazlalık sarkmış deri ve yağ dokuları alınır. Bacak iç kısmı yukarı doğru gerilerek düz ve gergin bir bacak içi elde edilir.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyondan 2 gün sonra hastalar yıkanabilirler. İlk günlerde yara yerinden pembe renkli bir sızıntı olması normaldir.Üçüncü gün pansumanlar yenilendikten ve yara izi kontrol edildikten sonra hasta 2. hafta normal günlük işlerine dönebilir. Merdiven çıkmaya başlayabilir. İlk günlerde yara yerine basınç uygulayan aktivitelerden kaçınılmalıdır. Zorlu egzesiz ve her türlü aktiviteye 6. haftadan sonra izin verilir.

Operasyon sonrası izler nasıl olur?

Oprasyon için yapılan kesi önde kasık çizgisinden başlar ve arkada popoya doğru uzanır. İlk 2 hafta sonrasında kırmızı renkli olan bu çizgi yavaş yavaş cilt rengini alır ve soluklaşır. Yara izi külot içinde kalacağı için dışardan görülmez. İzin son halini alması 12-18 ayı bulmaktadır.

Komplikasyonları nelerdir?

Özellikle sigara içen olgularda karşılaştığımız yara yerinde beslenme bozukluğu, açılma, enfeksiyon gibi istenmeyen durumların oluşmaması için hastalarımıza en az 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilmektedir.Uyluk germe operasyonları diğer germe operasyonları gibi (yüz kol karın germe vs.) sonucu kalıcı olan operasyonlardır.

Bacak içi sadece liposuction ile düzelir mi?

Gergin bir cilde sahip, kas dokusu yeterli ve aktif olan hastalarda hafif yağlanma durumlarında liposuction ile sonuç almak mümkündür.Ayrıca çok selülitli ve yağlı olgularda, germe opersayonlarında alınacak cildin yüzeyini artırmak ve daha fazla deri çıkarmak için ilk önce liposuction ardından germe işlemi uygulanabilir.Böylece şişkin cildin iç kısmı boşaltılarak sarkma daha belirgin hale getirilir ve daha etkili bir sonuç alınabilir.