Vajinoplasti operasyonları, doğumsal ya da daha sonra doğum, travma gibi sebeplerle oluşan geniş, sarkmış ya da asimetrik iç vajen dudaklarının minör bir kozmetik cerrahi işlemle düzeltilmesidir. Bu tür operasyonlara ihtiyaç duyan kişilerde ilişki sırasında ağrı/acıma, dar giysiler giyildiğinde, yüzme, spor ve diğer fiziksel aktivitelerde oluşan rahatsızlık, kaşıntı ve mantar enfeksiyonları , vajen girişinin kapanması gibi şikayetler görülmektedir.

Bazı hastalarda ise bu tür vajen dudaklarındaki problemler sadece estetik bir konudur ve çoğu hasta iç dudakların, geniş olan dış dudakların ötesine geçmesini ve sarkmasını istemez. Bu görüntü rahatsızlık yaratır.Yaşlanma, doğum ve yaralanmalar nedeniyle böyle istenmeyen durumlar oluştuğunda vajinoplasti operasyonu ile gerekli düzeltmeler yapılabilir. Hastalarımızın özgüveninin artması ve vücutla ilgili kaygılarının giderilmesi, seksüel doygunluğu ve verimi de artıracaktır.

Operasyonda ne gibi düzeltmeler yapılabilir?

Bu operasyonda küçük vajen dudaklarındaki sarkma ve asimetri düzeltilebildiği gibi aynı zamanda büyük dış dudaklarda zamanla oluşan küçülme, silikleşme gibi deformiteler de onarılmaktadır. Perineal bölge konturundaki bu bozulmaların düzeltilmesi için dış dudaklara yağ enjeksiyonu yapılabilir. Pubis bölgesinde (göbek katlantısının altında) aşırı yağlanma mevcutsa bu durum hem vücut konturunu bozar hem de seksüel aktiviteyi engelleyebilir. Bu durumda mons pubis bölgesine liposuction uygulanarak doğal bir perineal kontur elde edilebilir.

Operasyon hangi anestezi ile uygulanır ve ne kadar sürer?

Yaklaşık 1-1.5 saat süren, lokal anestezi ya da sedasyon altında yapılabilen bir operasyondur. Hasta operasyondan dakikalar sonra uyanır ve kendine gelir. Cerrahi sırasında entübasyon ve tam paralizasyon ( genel anestezi) uygulanmaz. Operasyon sonrasında bölgeye buz uygulanması faydalıdır. Normal yaşama 2-5 gün sonra dönülebilir. 4-6 hafta seksüel aktivite yasaktır. Dikişler kendiliğinden eriyecektir ve alınmasına gerek yoktur.

Çocuğu olmayan kişiler de vajinoplasti uygulanabilir mi?

Evet.Operasyonun doğumla ilgisi yoktur. Genişlemiş olan küçük dudaklar kişide her zaman fiziksel rahatsızlık ve mutsuzluk yaratabilir. Ayrıca doğumsal olarak asimetrik ve büyük iç dudaklarda mantar enfeksiyonları görülebilir. Bu durumda da vajinoplasti gereklidir.

Operasyon sonrası klitoriste bir bozulma olur mu?

Hayır.Genellikle cerrahi sonrasında bu bölgenin derisinde ve yapısında bir değişim olmaz. Ama bazı hastalarda klitoris civarı derisinde yapısal fazlalık olabilir ve cerrahi sırasında bu fazlalıklar daha hoş ve doğal bir görünüm için alınabilir. Böyle durumlarda vajinoplasti öncesinde cerrahla hasta görüşmeli ve kararı birlikte vermelidir.

Vajinoplasti sonrası haz duyusunda bir değişiklik olur mu?

Hayır. Seksüel haz alma klitoris ile ilgili olduğundan ve cerrahi sırasında bu organa dokunulmadığından duyusal hazda bir değişim ve azalma olmaz.