Orta yaşların sonlarına doğru mimik kaslarının hareketleri ile oluşan alın cizgileri çok derin, sert olabilir ve kişilerde yorgun, yaşlı, mutsuz bir yüz ifadesini doğurabilir. Alın germe operasyonu bu fazlalık cildin çıkarılıp kırışıklığa sebep olan kasların yumuşatılması işlemini içerir. Sonuçta daha mutlu ve gençleşmiş bir yüz elde edilir.

Göz çevresinde bu operasyona bağlı bir değişim olur mu?

Yaşlanma ve genetik etkiler sonucunda oluşan kaşlarda sarkma ve göz kenarındaki kırışıklıklar, bu operasyon sonucunda düzeltilebilir. Daha genç bir görünüm sağlanabilir. Fakat göz kapaklarındaki sarkma ve torbalanma için farklı bir operasyon gerekli olacaktır (blefaroplasti-göz kapağı germe operasyonu).

Operasyon hangi anestezi altında ve nasıl uygulanır?

Alın germe işlemi diğer operasyonlarla birlikte uygulanmayacaksa (göz kapağı düzeltilmesi, yüz germe, boyon germe gibi) tek başına lokal anestezi ve sedasyonla uygulanır. Burada amaç hastanın daha çabuk normal yaşama dönmesidir. Operasyon, saç çizgisinin birkaç santimetre arkasından yapılan kesilerle girilerek açık veya kapalı (endoskopik) yaklaşımla cildin kaldırılması, gerginleştirilmesi, gerekirse fazlalık derinin çıkarılması ve yeni pozisyonuna dikişlerle oturtulmasını içerir. Alnımızı kırıştıran kaslar bazen çıkarılarak, bazen kesilerek daha yumuşak bir alın bölgesi elde edilir. Sonuç kalıcıdır. Göz çevresindeki ve iki kaş arasındaki çizgilenmeler yok edilerek daha mutlu, genç ve taze bir bakış ve yüz sağlanır.

Komplikasyonları nelerdir?

Kesiler çevresinde geçici hissizlik ve saç kaybı yaşanabilir. Saçlarınız daha sonra tekrar çıkacaktır. Alın bölgesinde şişlik olabilir. Operasyon sonrası birinci haftada normal yaşama dönülebilir. Dikişlerin alınması ve tüm görünür operasyon izlerinin yok olması 2 haftayı bulur. Bu operasyondaki tüm izler saç içinde gizli kalacaktır.