Mastopexy operasyonu nedir?

Memeler zaman içerisinde doğum, emzirme, yer çekimi etkisi, sık kilo alıp verme gibi koşullar altında sarkar ve gevşer. İşte, sıkılığını kaybeden, gevşeyen bu memelerin kaldırılması, toparlanması ve daha sıkı hale getirilmesi işlemine mastopexy denir.

Mastopexy operasyonuna nasıl karar verilir?

Bu kararı cerrah kendi deneyimlerine ve hastanın beklentilerine; meme derisinin kalitesine, sarkıklığına ve memenin mevcut hacmine/kütlesine göre verir. Gerçek pitoz yani sarkma olan durumlarda meme başı, meme katlantı çizgisinin altında yer alır. Bu durumda cerrah, memeden doku çıkarılarak mı yani meme küçültülerek mi, yoksa doku çıkarmadan yani memeyi küçültmeden mi memeyi şekillendireceğine karar verir. Bazı durumlarda meme o kadar içi boşalmış ve küçülmüş olur ki hasta dikleştirme sonucunda sadece küçük ve konik şekilli bir memeye sahip olabilir ve bunu istemeyebilir. O takdirde memeyi sadece şekillendirmek ve asmak değil, hastanın arzu ettiği hacmi ve formu memeye vermek için, mastopeksi operasyonunda bir silikon protez kullanılması gerekli olabilir.

Operasyon öncesi mamografi gerekli midir?

Operasyon öncesinde, meme ile ilgili tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir mamografiyle meme kontrolü yapılması uygundur.

Operasyonda ne gibi işlemler uygulanır?

Operasyon 2-4 saat arasında sürmektedir. Mastopexy operasyonlarında fazlalık olan deri çıkarılır, meme başı yukarı taşınır, meme dokusuna yeniden şekil verilerek daha dik ve sıkı hale getirilir. Gerekirse meme başı küçültülür. Fakat tek başına meme dikleştirme operasyonu, memeye istenilen formu ve şekli veremeyebilir. Memenin biraz daha dik ve hacimli durabilmesi için aynı işlem sırasında uygun şekil, büyüklük ve projeksiyonda bir silikon protez, meme altına yerleştirebilir. Bazen de tam tersi olabilir ve meme çok büyükse, sadece dikleştirme arzu edildiği halde bunun sağlıklı olarak yapılabilmesi için meme dokusunun biraz çıkarılarak memeyi küçültme gereksinimi doğabilir. Tüm bu işlemler genel anestezi altında ve bir hastanede gerçekleştirilir.

Operasyon sonrası izler nasıldır?

Meme küçültme operasyonunda olduğu gibi bu işlemde de genellikle ters T insizyonu kullanılır. Bunun yanı sıra sadece meme başından girilerek veya sadece meme başından aşağıya inen dik bir kesi ile de bu operasyon yapılabilir. Yani tüm tekniklerde koyu renkli meme başı kenarı ile beyaz renkli cilt dokusu arasında belli belirsiz bir iz kalmaktadır. İzler birkaç ay kırmızı bir çizgi halinde kalıp daha sonra solacak ve normal deri rengini alacaktır.

Operasyon sonrası iyileşme süresi nasıldır?

Operasyon sonrasında genellikle önemli bir ağrı şikayeti olmaz. Destek amacıyla takılan sporcu sütyenleri 6 hafta boyunca 24 saat; daha sonra 6. ayın sonuna kadar sadece gündüzleri giyilmelidir. Bu destek sütyenleri ve elastik bandajlar, memenin yeni formunu korumasında önemli rol oynar.

Mastopexy operasyonunun komplikasyonları nelerdir?

Meme küçültme operasyonlarında olduğu gibi bu operasyonlardan sonra da nadir de olsa enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, dikiş yerlerinde açılma, meme dokusu içerinde kan (hematom), serum (seroma) birikimi, tromboemboli gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlar özellikle sigara içen, hareketsiz bir yaşama sahip kilolu hastalarda daha sık görülür. Bu yüzden operasyondan en az 2 hafta önce kesinlikle sigara bırakılmalıdır. Meme bütününde şişlik ve morarmaların yanı sıra, meme başında nadiren geçici hissizlik olabilir. Duyunun geri dönmesi 4 – 6 hafta kadar zaman alabilir. Bu operasyonların memenin emzirme fonksiyonuna bir zararı yoktur.

Operasyon sonrası normal yaşama ne zaman dönülür?

Operasyon sonrasında 6 saat sonra ayağa kalkılır. Yorucu olmayan işlere başlanması bir hafta kadar alırken, günlük yaşam temposuna dönüş 2 haftayı bulabilir. 2 hafta kadar aşırı kol hareketlerinden ve yere eğilmekten kaçınılmalıdır. Ağır spor egzersizlerine 10 – 12 hafta sonra başlanabilir.

Mastopexy operasyonu sonucu oluşan meme şekli kalıcı mıdır?

Bu işlemin sonucu kalıcıdır. Fakat kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme, yer çekimi ve diğer etkenlerle, meme zaman içinde yeniden sarkabilir ve formu bozulabilir.