Çekici bir dudağın en önemli özellikleri yeterince dolgun, çıkıntılı, diri ve kıvrımlarının belirgin olmasıdır. Yani dudağın konturu da hacmi denli önemlidir. Yaşlanma ile dudaklarda gevşeme, sarkma, konturlarında silinme, düzleşme, renginde solma gibi değişiklikler meydana gelir. Ayrıca gülümseme sırasında alt dişlerin görünür olması, dudağın sarkmasına bağlıdır ve yaşlanma işaretidir. Tüm bu işaretlerin ve izlerin yok edilmesi ve seksi bir dudak yapısı için bu operasyonları uyguluyoruz. Dudak kalınlaştırma işleminde amaç, sadece şiş görünen ve ördek gagası gibi öne uzayarak adeta bir kukla dudağı haline gelmiş hareketsiz dudaklar elde etmek değil; hareketli, doğal, ışıltılı, diri, dolgun dudaklara geri dönmektir.

Operasyonda kalınlaştırma nasıl sağlanmaktadır?

Bu operasyonda gerek kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen ve “aşılama ” olarak tabir edilen yağ dokusu, gerekse diğer güvenilir dolgu maddeleri (hyaluronik asit, kollajen, kalsiyum hidroksi apetit, poli L laktik asit gibi) kullanılabilir. Yağ dokusu ile daha doğal ve kalıcı sonuçlar elde edilebilir; fakat dolgu maddelerinin kullanılacak türüne bağlı olarak 8-18 ay arasında tekrarlanması gereklidir. Doktorumuz bu konuda gerekli bilgiyi verecektir.

Doğumsal olarak ince dudaklara bir şey yapılabilir mi?

Doğumsal yani genetik özelliklere bağlı ince dudakların kalınlaştırılmasında, dudak kıvrımından yapılan kesilerle girilerek dudaklar kalıcı olarak kalınlaştırılabilir. Üst dudak ve burun arasındaki mesafenin fazla oluşu da hem erkeklerde hem de kadınlarda yüz armonisini olumsuz etkiler, uzun ve orantısız yüz imajı yaratır. Bunun kalıcı olarak onarımı da mümkündür.Bu operasyonda dudak asma dediğimiz teknik kullanılır:Üst dudak üst sınırında yer alan yay içinden geçirilen bir iplikle burun alt noktasına yaklaştırılarak asılır.Böylece dudak-burun arasındaki mesafe kısaltılmış olur.

Dudaklarınız gençliğinizin, güzelliğinizin ve seksi görünme parametrelerinizin yüzdeki en önemli parçasıdır. Yüz şekil ve yapınıza uygun dudaklar her zaman çekiciliğinizi bir kat daha arttıracaktır.

Dudak etrafındaki ince kırışıklıklar nasıl giderilir, dudak kenarındaki kontür nasıl belirginleştirilir?

Özellikle sigara içicilerde görülen, genetik olarak da bazı kadınlarda cilt yapısına bağlı olarak oluşabilen ince kırışıklıkların giderilmesi için dermabrazyon, kimyasal soyma işlemleri veya lazerle soyma yapılabilir. Burada amaçlanan deri üst tabakasındaki ince kırışıklıkların soyularak temizlenmesidir. Uygun hyaluronik asit dolgu maddelerini kullanarak da kırışıklıklar giderilebilir. Dudak kenarında, kırmızı dudak kısmıyla beyaz cilt arasında belirli bir bombe yani kontürün belirgin olması çok önemli, hem dudağı daha çekici ve albenili hale getiriyor hem de görsel olarak daha genç bir dudak oluşuyor. Bunun için dolgu maddeleri kullanılır ve ince bir hat halinde bu kısım belirgin hale getirilebilir.