Zamanla kaşlarda görülen değişiklikler nelerdir?

Diğer yüz yumuşak dokularında ve cildimizde olduğu gibi kaşlarımız da zamanla yer çekiminin etkisi, yaşlanma ve alttaki yumuşak dokularının erimesiyle sarkar. Bu sarkma bazen görüş alanını bile kapatacak hale gelebilir ve kişiye yorgun, yaşlı, bitkin bir ifade katar. Özellikle kaşların dış köşelerinde görülen bu sarkmalar bazen iç ve orta kaş bölgesinde de ciddi olarak hissedilir.

Dikişle kaş asma nedir?

Kaşlarımızdaki yüzümüze yorgun bir ifade veren sarkmaların giderilmesi için uygulanan noninvazif, ameliyat bıçağı kullanılmayan ve dikiş izi olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemde kalıcı bir dikiş materyali ile kaşlar en dış köşesinden yukarı doğru, saç çizgisinin gerisindeki bir noktaya cilt altından asılır. Kullanılan dikiş materyali ciltten görülmez ve anlaşılmaz.

Kaş asma operasyonunun etkisi ne kadar sürer?

Yaşlanma ile birlikte tüm yüzdeki yumuşak dokularla birlikte kaşlarda da sarkma süreci devam eder. Bu yüzden dikişle elde edilen genç yüz görünümü sonsuza dek korunamaz. Dış etkenler ve kişinin yaşam tarzına göre bu etki 2-5 yıl arasında devam edebilir. Daha sonra istenirse operasyon tekrarlanabilir.

Operasyon sonrası kaşların pozisyonu nasıl olur?

Normalde sırt üstü yatağa yattığımızda yer çekiminin etkisi yok olduğu için kaşlarda hafif bir yükselme, yüzde genel olarak daha genç bir ifade belirir. İşte operasyon sırasında elde edilmek istenen görüntü, bu doğal görüntü ve hafif bir kaş yükselmesidir.

Operasyon sonrasında sıkıntı çeker miyim?

Ameliyat lokal anestezi altında yapıldığından hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta aynı gün eve gidebilir. Alın bölgesinde hafif şişlik, morluk ve ağrı olabilir. Bunlar 7-10 gün içinde kendiliğinden geçecektir.

Normal yaşama ne zaman dönülür?

Hasta aynı gün eve gidebilir ve 1-2 günlük istiratten sonra normal iş yaşamına dönebilir. Kaşların üst kısmında 3. gün alınacak bandaj mevcuttur. Operasyondan sonra yaşlaşık 3 hafta, kaşların yeni pozisyonunu sabitlemek amacıyla elastik bir bandaj (tenisci bandajı gibi) kafaya takılmalıdır.

Operasyon komplikasyonları nelerdir?

En önemli komplikasyon, kaşlarda asimetri veya planlanan kaldırmanın yapılamamasıdır. Bu durumda lokal anestezi altında asıcı dikiş cilt altından kolayca çıkarılıp, işlem tekrarlanabilir. Bunların yanı sıra her estetik operasyonda görülebilecek komplikasyonlar (enfeksiyon, geçici hissizlik, şişlik, morarma gibi) bu işlemde de karşımıza çok nadiren çıkabilir.