Op. Dr. İlhan Serdaroğlu

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 7.’likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği’nden uzmanlığımı aldım. 2002 yılında kısa bir süre Antalya’da serbest hekim olarak çalıştım ve ardından İstanbul’a dönerek 2003 yılında Onep Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğinde Prof. Dr. Onur Erol’un yanında fellow olarak çalıştım. 2004-2010 yılları arasında serbest hekim olarak MarMed Estetik ve Güzellik Merkezi Ltd Şti. ile ortaklaşa olarak çalışmalarımı sürdürdüm. 2010 yılından beri muayenehanemde bir serbest hekim olarak, hastalarımla etik değerlere oturan, ticarethane statüsünde çalışan tüm hastane ve sağlık kurumlarından farklı, “önce zarar verme” ilkesinden hareketle çalışmaya ve hastalarıma hizmet vermeye özen gösteriyorum.

2003 tarihinden itibaren saç ekimi operasyonlarını yapmaya başladım. Özellikle 2007-2008 sonrası ülkemizde popularize olan FUE yöntemi ile saç ekimi konusunda, dünyanın dört bir yanından bana gelmiş olan binlerce vakam var ve bu tekniğin ülkemizde ilk uygulayıcılardan biriyim.

Saç ekimi konusuna yoğunlaşmamın en önemli sebebi erkeklerde saç kaybının  yarattığı  psikolojik ve fiziksel  travmayı  yakından görmem oldu. Erkek için güç, yakışıklılık ve gençlik sembolü olan saçın erken kaybı, özgüven yitimine yol açar ve erkekte rahatsızlık veren bir eksiklik oluşturur. Bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olmak ve hayatlarında yeni bir sayfa açmalarını sağlamak için hastalarıma yardımcı olmaya karar verdim. Saç kaybı, dökülme ve incelmesinin  kadınlarda da ciddi bir sorun  oluşturduğunu  ve tedavi  edilmediğinde ciddi problemler oluşturduğunu daha sonra gözlemledim.

Saç restorasyonlarında başarılı olabilmek için cerrahın yetenek ve tecrübesinin, iyi planlamanın,  hastanın sınırlarını ve istemlerini bir araya getirebilmenin ve gerektiğinde hastaya,  kendisine saç ekimi  yapılamayacağını bildirmenin  çok  önemli olduğunu düşünüyorum.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok uluslararası ve Ulusal Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği seminer ve kongrelerine katıldım. Yurtiçi kongrelerde pek çok kez sunumlar yaptım ve tebliğler yayımladım.

Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD), Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD), Uluslar arası Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS, International Society of Aesthetic Plastic Surgery), Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (ISHRS, İnternational Society of Hair restoration Surgery) ve  Amerikan Plastik Cerrahi  Derneği  (ASPS, American Society  of Plastic Surgery) derneklerine üyeyim.

2014 Rio De Janeiro, Brezilya,  2016  Kyoto, Japonya  ve 2018  Miami, USA ’de her 2 yılda bir düzenlenen ISAPS (Uluslar arası Estetik Plastik Cerrahi Derneği ) biannual kongrelerinde konuşmacı olarak  katıldım ve saç ekimi konusunda sunumlar yaparak ekimi  tecrübelerimi  tüm dünyadaki  meslektaşlarımla paylaşma onuruna sahip oldum .

2-5 EYLÜL 2020 Avusturya, Viyana’da yapılacak olan ISAPS Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği kuruluşunun 50. yılını kutlayacağımız, büyük kongremizi COVİD-19 pandemisi nedeniyle 1 sene erteledikten sonra 11-13 eylül 2021 de bir hibrid kongre şeklide düzenlemeye karar verildi. Ben de bu kongrede 17 yıllık saç transplantasyon cerrahisi deneyimlerimi aktaracağım bir konuşma yapmak üzere yine davet aldım.

Ulusal ve uluslararası kongrelerde saç ekimi konusunda bilgi ve deneyimlerimi paylaşacağım nice yıllar olmasını diliyorum.