Doğal yaşlanma süreci, güneş ışınları, kilo alıp vermeler ve sigara gibi etkenler sonucunda yüzümüzdeki kaslarda sarkma, ciltte gevşeme ve tonusunda azalma meydana gelir. Tüm bunların sonucu olarak cildimizde kırışıklıklar, derin çizgilenmeler ve yanak dokularında sarkma, aşağı inmeye bağlı torbalanmalar oluşur. İşte bu , bizi yaşlı ve yorgun gösteren görüntünün düzeltilmesi için fazlalık derinin ve yağın alınması ve alttaki kas katmanlarının sıkılaştırılması işlemine yüz germe operasyonu diyoruz.

Kimlere uygulanır?

Daha çok kırklı yaşlardan sonra uygulanan bu operasyon, yanaklarında hafif sarkma olan genç hastalarımıza daha kısa kesiler yapılarak daha erken yaşlarda da uygulanabilir.Yanaklarında erken yaşlarda sarkma ve ciltte derin çizgilenmeler oluşan kişilerde bu durum kendilerini rahatsız ediyorsa kırklı yaşlar beklenmeden bu operasyonlar uygunabilir.Yani operasyon yaşında hastanın istekleri belirleyicidir.Özellikle ileri yaşlarda oluşan bariz cilt buruşma ve sarkmalarında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Hangi anestezi altında uygulanır?

Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda, favori bölgesinde saç çizgisi önünde başlayan, kulak önü ve kulak memesi önünden kulak arkasına devam eden, doğal yüz kıvrımlarına uygun ve belli oimayacak şekilde gizlenmiş bir kesi yapılarak operasyon uygulanır.Yanak cildi kaldırılarak fazlalık dokular çıkarılır ve alttan kas ve derin yüz yapıları sağlamlaştırılarak yerine tekrar oturtulur.

Komplikasyonları nelerdir?

Operasyon sonrasında yüzde genel olarak şişlik ve morarma olması doğaldır. Ayrıca minimal rahatsızlık ve ağrı olabilir. Tüm bunların azaltılması için operasyon sonrası yapılacak bandaj, buz uygulaması ve medikasyon yeterli olacaktır.Yüz germe operasyonlarından sonra geçici hissizlik ve ciltte sertleşme olabilir.Ödemin daha çabuk giderilmesi için masaj ve endermoloji uygulanabilir. Birkaç hafta sonra kırışıklıklarınız ve yüzdeki sarkmalarınızdan kurtulmuş bir durumda daha genç ve tazelenmiş bir yüzle karşılaşacaksınız. Öz güveniniz artacak!