Yaşlanma, yer çekimi, kilo alıp vermeye bağlı olarak, kolların üst kısımlarında koltukaltından dirseğe kadar uzana bölgede meydana gelen sarkma ve yağlanmalarda uygulanan düzeltme operasyonudur.Amaç gevşek yağ ve cilt dokusunun birlikte çıkarılmasıdır.

Bu operasyonlar vücut konturunu değiştiren, kişinin istediği elbiseleri (dar bluzlar askılı elbiseler, gece kıyfetleri vs.) tekrar giyebilmesini sağlayan bir operasyondur. Vücut imajının düzeltilmesinde önemli basamaklardan birisidir.

Nasıl uygulanır?

Kol derisinde belirgin bir gevşeme ve sarkma varsa cerrahi olarak düzeltme uygulanır.Eğer cildinizde belirgin bir sıkılık ve esneklik halen mevcutsa ve ciltaltı yağlanması daha ön plandaysa (genç hastalarımızda daha fazla görülen bir problemdir) sadece liposuction uygulanarak bu ciltaltı yağ dokusu alınır ve ciltte sarkma olmaz.Yani tek başına liposuction yeterli olur.

Fazla iz kalır mı?

Cerrahi prosedürde izler kol iç kısmında kalacaktır. Eğer geniş alanda ciddi bir sarkma varsa koltukaltından dirseğe doğru uzanan düz bir çizgi şeklinde iz kalabilir.Bu iz zamanla solacak ve cilt rengini alacaktır.Eğer sarkma kolun üst kısmında yoğunlaşmış ve miktarı az ise o zaman sadece koltukaltında kalan belirsiz bir iz kalacaktır.

Kimlere kısıtlı uygulanır ve dikkat edilmelidir?

Kanser nedeniyle meme dokusu ve koltukaltı lenf düğümleri alınan kişilere uygulanmamalıdır. Ayrıca koltukaltında terlemesi çok olan ve sık enfeksiyon olan (koltukaltı sivicesi sık görülen ) kişilerde tercih edilmemelidir.

Operasyon sonrası normal yaşama ne zaman dönülebilir?

Operasyon sonrası yumuşak bir sargı ile hasta ertesi gün evine gidebilir. İkinci gün kontrollerden sonra, 3 hafta boyunca kullanılacak bir kol korsesi hastaya giydirilecektir.Operasyon sonrası kolların yüksekte tutulması ağrı ve şişliği azaltacaktır.Kol egzersizlerine ikinci hafta başlanabilir.